W czerwcu br uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce drugi rok z kolei brali udział w obozie letnim na terytorium Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bołszowcach, który został zorganizowany dzięki staraniom pani Wiesławy Holik przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzieciaki nie miały czasu, by nudzić się, co dwa dni odbywały się bardzo ciekawe wycieczki do historycznych zabytków Galicji Wschodniej. Dzięki temu uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie miały okazję zapoznać się z historią Lwowa, Jazłowca, Buczacza, Brzeżanów, Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Kosowa oraz innych słynnych miejsc na historycznych kresach południowo-wschodnich. W Brzeżanach urodził się Edward Rydz-Śmigły- polski wojskowy, polityk, marszałek Polski. Podczas ofensywy wiosennej 1920 r. polskie wojsko pod jego przywództwem zwolniło Żytomierz od bolszewików. Wiele emocji wywołało u dzeici zwiedzenie muzeum pisanki w Kołomyji oraz wodospadu Huk w Szeszorach.

Dać uczniom wiedzę – to jeden krok, ale nauczyć ich historii kraju ojców oraz zamiłować w języku i kulturze przodków – są to kroki najtrudniejsze. Wycieczki – to najbardziej skuteczna okazja dla osiągnięcia tego celu, ponieważ ręce mogą dotknąć żywej historii a oczy widzą wszystko, o czym słyszano dopiero na lekcjach i czytano w książkach.

Na dodatek wspólne oglądanie filmów, mianowicie takich jak „Pan Wołodyjowski” pomaga również przedstawić sobie wydarzenia, który odbywały się w tak odległym czasie. Te niezatarte wrażenia i przeżycia są zapamiętane na całe życie.

Gdzie dzieci tam są zabawy! Właśnie nie brakowało ich. Konkurs na najbardziej ładny pokój, śpiewy, tańce, recytacja wierszy, kwesty, igrzyska sportowe, konkurs plastyczny – to wszystko dla budowania jedności oraz rozrywki. Ale nie zapomniano owszem o wierze. Codziennie dzieci uczestniczyły w świętej liturgii i oczywiście Niedziela – dzień Pański.

Na zakończenie swego pobytu dzieci z różnych zakątków Ukrainy, w tym uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce, uczestniczyły w koncercie patriotycznym z 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polske.

Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy nadali dzieciom taką możliwość zobaczyć miejsca, drogie sercu każdego Polaka.

Natalia Iszczuk