Nauka języka polskiego, poznawanie polskiej historii, warsztaty integracyjne, zwiedzanie pałaców i muzeów, zawieranie nowych znajomości – to i mnóstwo innych rzeczy robili młodzi Polacy z Żytomierza na wakacjach w Polsce.

„Warszawskie lato z Polską to my!” – takimi słowami rozpoczął się IV turnus kolonii, czyli projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Młodzi Polacy Żytomierza przez 10 dni poznawali kraj przodków i doskonalili znajomość języka polskiego.

Początek turnusu zbiegł się w czasie z wydarzeniem szczególnie ważnym dla każdego Polaka: 71. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia zaczął się od spotkania z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Zrzeszenia WiN. Jej członkowie z Janem Dubielem na czele w bardzo ciekawy i niezwykły sposób opowiedzieli o historii Polski okresu II wojny światowej i oczywiście o powstaniu warszawskim. Każdy z obecnych mógł wziąć do ręki broń z tamtych czasów oraz zrobić sobie zdjęcie z rekonstruktorami w powstańczych mundurach. Potem był wyjazd na rondo de Gaulle’a, gdzie o godz. 17.00 młodzi żytomierzanie wspólnie z warszawiakami oddali hołd powstańcom. O tej godzinie bowiem, tzw. godzinie W, 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie. Co roku o tej porze cała Warszawa zatrzymuje się na minutę, aby uczcić pamięć wszystkich poległych w nierównej walce o niepodległość.

Tego nie można opisać słowami – mówiły wzruszone dzieci – to trzeba zobaczyć, usłyszeć jak wyją syreny, biją dzwony i zatrzymuje się cały ruch drogowy. Niesamowite przeżycie! Byliśmy dumni, że dołączyliśmy do warszawiaków.

Połowa następnego dnia była również poświęcona powstaniu. Dzieci obejrzały filmowy zapis spektaklu „Pamiętnik z powstania warszawskiego” oraz zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bardzo mi się spodobało Muzeum Powstania Warszawskiego, jego autentyczność, odtworzenie ze szczegółami życia miasta i jego mieszkańców z czasu walki z okupantami. Przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o Warszawie lat II wojny światowej – podzielił się swoimi wrażeniami uczestnik wyjazdu Anton Markowicz.

Program pobytu w stolicy Polski był bardzo ciekawy i bogaty. Interesujący się historią z wielkim zadowoleniem chodzili po salach Zamku Królewskiego, pałacu w Wilanowie, pałacu w Łazienkach. Dla młodych naukowców przyjemną niespodzianką było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium. Kibice podziwiali Stadion Narodowy.

Oprócz zwiedzania dzieci uczestniczyły w zajęciach z języka polskiego oraz w warsztatach integracyjnych rozwijających kompetencje miękkie. Najbardziej spodobała im się nauka tańców integracyjnych: belgijka oraz swing w uliczce.

Zawieranie nowych znajomości, nauka polskiego, poznawanie i podziwianie Warszawy, pokonywanie nieśmiałości, przełamywanie stereotypów, niesamowity upał, młodzieńcze miłości, tańczenie, śpiewanie „Hej sokoły” oraz „Tyż mene pidmanuła” – takie było Warszawskie Lato z Polską.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej za cudowne warunki, smaczne i obfite jedzenie oraz pomoc w otrzymaniu wiz.

Dzieci przekazują serdeczne pozdrowienia i podziękowania najlepszym opiekunom wszechświata, a mianowicie pani Kasi, pani Ludmile, panom Witalemu i Mateuszowi oraz najserdeczniejsze podziękowania pani Julii Savelievej.