Czteroetapowy polsko-ukraiński projekt trwający przez 2015 rok zakończył się wręczeniem certyfikatów poświadczających zdobyte umiejętności liderskie.

„Mam nadzieję, że będziecie aktywnie działać jako lokalni liderzy społeczności polonijnej i że to, czego nauczyliście się podczas projektu, będzie procentować! Trzymam za Was wszystkich kciuki, dziękuję bardzo i do zobaczenia przy realizacji kolejnych inicjatyw!” – napisała na FB koordynatorka projektu Agata Kos.

Certyfikaty ukończenia Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych 2015 uroczyście wręczyły ich uczestnikom, członkom ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej, prezes Zjednoczenia Natalia Iszczuk oraz Olena Denysiewicz, koordynatorka projektu w Żytomierzu. Obie pogratulowały młodzieży udanego zakończenia warsztatów. Prezes Iszczuk przygotowała dla wszystkich niespodziankę – portrety autorstwa Witalija Kowala.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Każdy uczestnik Szkoły mógł opowiedzieć o swoim własnym projekcie, o sposobie jego realizacji, trudnościach napotkanych podczas wdrażania swoich pomysłów, wrażeniach i emocjach oraz o tym, czego się nauczył. Wszyscy byli zgodni, że projekt, w którym brali udział, pomógł im samym się zmienić, a nawet troszeczkę zmienić otaczający świat.

− Dla mnie projekt Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych 2015 to coś więcej niż 120 godzin nauki, podczas których zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną – powiedziała Alina Dębicka. – To również coś więcej niż 120 godzin praktyki w polskich organizacjach pozarządowych. Projekt zmienił nas, staliśmy się bardziej pewni siebie. Dzięki naszym własnym miniprojektom przynieśliśmy korzyść Żytomierzowi oraz jego mieszkańcom.

Projekt miał cztery etapy. Najpierw młodzi liderzy uczyli się w Lublinie od doświadczonych polskich trenerów i animatorów podstaw działalności społecznej. Potem tworzyli własne miniprojekty, m.in.: „Wierny przyjaciel za darmo”, „Europejska Polska dla dzieci i studentów”, „Karnawał Złota jesień”, „Pomoc dzieciom z domu dziecka”, „Dni Uśmiechu” oraz „Otwarte Forum Młodzieżowe – Żytomierskie inicjatywy”. Kolejnym etapem była ich realizacja. Ukraińskiej młodzieży pomagali w tym polscy mentorzy Aleksandra Franczak, Magdalena Zylik oraz Mateusz Malski.

Na koniec powstała książka „Zarządzanie projektem – praktyczny przewodnik dla polonijnych organizacji pozarządowych”, dostępna za darmo w Internecie. Każdy może go ściągnąć i wykorzystać zawarte w nim wiadomości oraz podzielić się wiedzą z innymi organizacjami i liderami lokalnymi. Poradnik jest kompendium wiedzy na temat projektów: zawiera najważniejsze wiadomości merytoryczne oraz szereg przykładów dobrych praktyk zarządzania projektem. Może być stosowany przez organizacje pozarządowe zajmujące się szeroką tematyką – od kultury przez edukację po historię − funkcjonujące w różnych krajach. Autorami książki są Jacek Lis oraz Sylwia Jezierska, osoby z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie tworzenia i realizacji projektów.

Wręczenie certyfikatów zostało poprzedzone słodkim poczęstunkiem, na który słodycze z Polski dostarczyła Agata Kos.

 Alina Dębicka,  Anna Denysiewicz