Polska przekaże Ukrainie kolejne czołgi Leopard 2A4, kiedy tylko zakończy się szkolenie ukraińskich załóg. Jest to perspektywa kilku tygodni — powiedział PAP minister w KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że czołgi PT-91 i T-72 również niebawem pojadą do Ukrainy.

W piątek, w rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę wizytę w Kijowie złożył premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wraz z premierem Ukrainy Denysem Szmychalem złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Premier spotkał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

https://twitter.com/PremierRP/status/1629037354991099904

W tym czasie do Ukrainy trafiły również cztery pierwsze polskie czołgi Leopard 2A4. — Wkrótce przekażemy kolejne — zapowiedział premier. Morawiecki poinformował również, że Polska przekaże też „bardzo dobre czołgi PT-91”. — Kolejnych 60 czołgów przyjedzie do Ukrainy — zaznaczył Morawiecki.

PRZECZYTAJ:

„Rosja przypuściła atak na naszą cywilizację” – premier Mateusz Morawiecki

https://twitter.com/PiotrMuller/status/1629092782789853184

PRZECZYTAJ:

Premier Morawiecki w Kijowie. Cel: „dać jasny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy”

Dworczyk w rozmowie z PAP pytany był m.in. o, to kiedy nastąpi przekazanie kolejnych 10 obiecanych czołgów Leopard 2A4. — Niebawem. Musi zakończyć się szkolenie ukraińskich załóg. Część z tych czołgów jest wykorzystywana właśnie w trakcie prowadzonych szkoleń. (…) Jest to perspektywa kilku tygodni — oświadczył.

https://twitter.com/PiotrMuller/status/1629147398558687232

Pytany o, to kiedy do Ukrainy trafią zadeklarowane przez premiera czołgi PT-91 Twardy, poinformował, że ich przekazanie wraz z T-72 to również kwestia tygodni, „jeśli nie krócej”. — One praktycznie są w procesie przekazywania, więc też niebawem znajdą się w Ukrainie — dodał.

Pod koniec stycznia Niemcy — które są producentem tych czołgów — zgodziły się na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony Niemiec, Polska ma być państwem przodującym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (Polska ma przekazać 14 czołgów), a Niemcy — wśród donatorów wersji 2A6.

Źródło: PAP, wiadomosci.onet.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Wróg u bram. Kreml chcę zniszczyć Polskę i podbić Europę

Po Ukrainie Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ