W niedzielę 25 marca uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce spotkali się w kawiarni ,,Teretenija”. Poza uczniami w niedzielnym spotkaniu uczestniczyli: Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie – Natalia Iszczuk oraz nauczyciele z Polski: Anetta Laskowska, Robert Stefaniuk oraz Marek Wróblewski. Spotkanie to miało charakter integracyjny, a jednocześnie była to nietypowa lekcja języka polskiego, podczas której uczniowie nie tylko doskonalili i wzbogacali polskie słownictwo, ale jednocześnie poznawali zasady współczesnego savoir-vivre.

Pomysł okazał strzałem w dziesiątkę. Organizatorzy spotkania udowodnili bowiem, że podczas lekcji języka polskiego oraz wiedzy o Polsce nie musimy ograniczać się wyłącznie do spotkań nauczyciela z uczniami w typowej sali lekcyjnej, w której do dyspozycji mamy podręczniki, tablicę i kredę. Czasami warto pójść o krok dalej i wyjść poza mury szkoły. Nikt nie sprawdzał obecności, nie stawiał ocen, a uczniowie chętnie mówili po polsku, zadawali pytania. Zmuszeni byli do tego, aby wykazać się znajomością języka polskiego w sytuacji praktycznej, w codziennym życiu. Poza konwersacją na temat, jak korzystać z menu, czy posługiwać się sztućcami, był również czas na zapoznanie się z klasyką polskiej literatury dla dzieci – wierszem Jana Brzechwy w interpretacji ucznia Szkoły Wiedzy o Polsce – Antoniego Leusa.

Spotkanie przebiegło w miłej, sympatyczne i słodkiej atmosferze między innymi za sprawą kakao i pysznego strudla z jabłkami z dodatkiem lodów. Okazało się, że język polski, choć niełatwy, to ,,nie taki diabeł, straszny, jak go malują.” Uczcie się języka polskiego, naprawdę warto!

Anetta Laskowska,
Nauczyciel skierowany przez ORPEG