Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się przy szkolnym wigilijnym stole, by podzielić się opłatkiem i kolędować. W tym roku, 19 grudnia, zgromadziliśmy się wszyscy – uczniowie, rodzice i grono bliskich nam osób – w Domu Kultury Ukraińskiej. Zabrzmiały dźwięki kolędy „Cicha noc”. Pięknie zagrana na bandurze przez Julianę Iszczuk oddała niezwykłość nocy bożonarodzeniowej i wprowadziła świąteczny nastrój. Zapłonęły też cztery adwentowe świece, symbolizujące zakończenie czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Pani Prezes Natalia Kostecka- Iszczuk przewitała zebranych. Zjawili się pierwsi kolędnicy z gwiazdą – Jan Didkowski i Igor Jerofiejew, którym towarzyszyły piękne anioły – Olga Samuń i Maria Wyszniewska . Życzyli: świąt radosnych, przeżyć wzniosłych, w zdrowiu, szczęściu i miłości. Kolędował też Nazar Bedrycz ze swoją grupą. Śpiewano kolędy polskie i ukraińskie. O opłatku i zwyczaju dzielenia się opłatkiem opowiedziała Pani Teresa Cwalina, nauczycielka skierowana do pracy w Żytomierzu przez ORPEG. Z Panią Prezes przeczytały również fragment Ewangelii św. Łukasza, mówiący o narodzinach Jezusa. Następnie łamano się opłatkiem i częstowano wigilijnymi potrawami.
Można było też obejrzeć świąteczne kartki, wykonane przez uczniów na grudniowy konkurs i wyrazić swoją opinię o pracy, słodko nagradzając autora. Każdy twórca kartki mógł więc poznać, ilu osobom spodobała się jego kartka.
Życząc, by święta radością wypełniły dom, a Nowy Rok dodał blasku nadchodzącym dniom, pożegnano się. Było to ostatnie wspólne spotkanie w 2018 roku.
Szkoła Wiedzy o Polsce jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r.
Teresa Cwalina





































Redakcja