W holu głównym gmachu Sejmu znajduje się wystawa prezentująca sylwetki i życiorysy Polaków – obywateli Ukrainy, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem, która została uroczyscie otwarta 6 marca br.

Inicjatorem ekspozycji jest Fundacja „Wolność i Demokracja” we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie i Centrum Kultury Polskiej i dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, a organizatorem wydarzenia w parlamencie była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Zaprezentowano biogramy żołnierzy ukraińskich polskiego pochodzenia, którzy ponieśli śmierć w walce z rosyjskim agresorem.
Wielu młodych Polaków od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę w roku 2014 walczy ramię w ramię ze swoimi ukraińskimi kolegami w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Bohaterowie wystawy to ludzie, którzy dali świadectwo swojej lojalności wobec Ojczyzny.

„Chcieliśmy tą wystawą podkreślić ich rolę i powiedzieć światu, że już teraz mamy wspólnych bohaterów, o których musimy pamiętać”

– powiedziała Maria Osidacz z Centrum Kultury Polskiej Dialogu Europejskiego i dodała, że „wystawa ma podkreślić ich rolę, powiedzieć światu, że już teraz mamy wspólnych bohaterów, o których chcemy pamiętać”.

„Niestety, prawdopodobnie takie wystawy będą poszerzane, tych sylwetek jest o wiele więcej. Oni dają nam świadectwo tego, czym jest polskość, ukraińskość i obywatelskość”

– podsumowała Maria Osidacz.

Wystawa powstała ze środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródło: Facebook, Fundacja WiDTVP.INFO

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ