14 maja br. stał się bardzo ważnym dniem dla uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce i ich rodziców. W końcu – po długiej kwarantannie, podczas której nauka odbywała się zdalnie – mogli spotkać się i wziąć udział w niecodziennej lekcji historii; uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy zatytułowanej „Historia pędzlem malowana”. Obejrzeli cykl obrazów Juria Dubinina, poświęcony zapomnianym stronom europejskiej historii Żytomierza. Prace powstały na zamówienie Polskiego Centrum Medialnego „Jagiellonia”; projekt wsparł Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Malarstwo żytomierskiego twórcy pokazuje dawne dzieje znanych dzisiaj uczniom miejsc i wydarzeń; ożywia wybitne postacie wpisane w historię miasta.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Damian Ciarciński i to z Jego rąk otrzymali legitymację ucznia Szkoły Wiedzy o Polsce.

Tak dzieje się historia Żytomierza – szkolna uroczystość wpisuje się w ciąg znaczących wydarzeń, a jej uczestnicy – uczniowie i ich rodziny, stając się strażnikami pamięci, będą pisać swoim życiem kolejne karty kroniki Żytomierszczyzny.

Dodajmy jeszcze, że było to w każdym wymiarze historyczne świętowanie. Uczestników spotkania poczęstowano przysmakiem Marszałka Piłsudskiego – podano ciasto ze śliwkami, upieczone według przepisu domu Piłsudskich.

Było więc uroczyście i słodko, pysznie.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Redakcja