Biało-czerwone chorągiewki i symboliczne przesłanie – Kocham Polskę. I Ty ją kochaj. – zmusza serce każdego Polaka bić się mocnej. 25 sierpnia około trzynastej godziny do Żytomierza przybyli szczególni goście – uczestnicy XVII Rajdu Katyńskiego.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński dociera do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Na trasie rajdu są Polska, Rosja, Białoruś i Ukraina. Są to miejsca związane z wykonaniem decyzji z 5 marca 1940 roku – decyzji o skrytobójczym mordzie, który był dokonany przez Związek Sowiecki na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano.

Każdego roku Rajd również dociera do Moskwy – miejsca, w którym zapadały decyzje, które pozostawiły tragiczniczny ślad na histrorii Państwa Polskiego. Rajd jest także wyprawą na Kresy Rzeczypospolitej – na trasie są Wilno, Lwów, Bar, Winnica, Kamieniec Podolski, Chocim oraz liczne inne miejscowości – miejsca związane z historią Polski.

Do Żytomierza 17 bajkerów jechało z Bykówni. Wizyta rozpoczęła się z odwiedzenia pomnika papieża Jana Pawła II, który został ustawiony w październiku 2011 roku przed Katedrą Świętej Zofii w Żytomierzu. Przy pomniku złożono zapalone znicze i kwiaty. Wydarzenie swoją obecnością zaszczyciły również przedstawiciele polskiej służby dyplomatycznej – Konsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski. By powitać uczestników XVIII Rajdu Katyńskiego przy wejściu do Katedry Świętej Zofii zgromadziła się polonia Żytomierza. Razem z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia z języka poskiego i miejscową polonią, uczestnicy Rajdu wspólnie pomodlili się i zaśpiewali „Rotę”, a także „Barkę” – ukochaną pieśń przez świętego Jana Pawła II. Po modlitwie i wspólnym śpiewaniu uczestnicy spotkania obdarowali się nawzajem mocnymi uściskami.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest ważnym nośnikiem Pamięci. Wrażenie z przejazdu kilkudziesięciu maszyn jest niezapominalnym. Każdy Rajd jest niepowtarzalnym, pełnym wrażeń i niezwykłych wzruszających spotkań – przecież każdego roku trasa wygląda inaczej, co roku dołączane są nowe miejsca.

Po modlitwie w katedrze Świętej Zofii wyruszono do tablicy pamiątkowej ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która została odsłonięta 20 maja 2017 roku przez ministra Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego, wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i wicepremiera Ukrainy Hennadija Zubko. Po zapaleniu zniczów i złożeniu kwiatów wszyscy zebrani zaśpiewali hymn Polski.

Po oddaniu hołdu III prezydentowi Polski, bajkerzy wyruszyli na cmentarz rzymsko-katolicki w Żytomierzu, jednej z największych nekropolii katolickich położonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Odwiedzono tam nagrobek, gdzie są pochowani rodzice wybitnego pianisty i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku bohaterów polskich gdziekolwiek one się znajdują, popularyzację prawdy historycznej o zagładzie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność swojej Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest podtrzymywanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie.

Kristina Bej dla Głosu Polonii