15 września 2016 roku w Żytomierzu odbyła się prezentacja głośnej książki redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasza Sakiewicza pod tytułem „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”.

Autor książki przekonywał, że przyczyną śmierci Lecha Kaczyńskiego był jego pomysł nawiązania ścisłej współpracy politycznej między państwami Europy Środkowo-Wschodniej, czyli próba wdrożenia idei Międzymorza, której Rosja panicznie się bała.

„Czekiści myślą prosto: jeśli zbiera się armia, ma flagę i chorążego, trzeba zabić chorążego. Dlatego Lech Kaczyński musiał zginąć” – mówił Sakiewicz.

„Ta książka mówi o tym, że dopóki umieliśmy razem żyć jako narody, póki potrafiliśmy razem współpracować, imperium rosyjskie nie było silne i nie zagrażało Europie Środkowo-Wschodniej. Ale kiedy udało się skłócić narody polski i ukraiński, wtedy przyszło imperium, które zdusiło wolność we wszystkich krajach składających się na I Rzeczypospolitą. Dzisiaj szukamy źródła naszej siły, tego, co powinno ludzi mobilizować, tego, co daje nam szansę na przetrwanie w wolności. Tym czymś jest współpraca narodów, które kiedyś stanowiły I Rzeczypospolitą” − powiedział Tomasz Sakiewicz.

Prezentacje przetłumaczonej na język ukraiński książki redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” odbyły się także we Lwowie i w Kijowie.