11 listopada z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski Związek Szlachty Polskiej zorganizował w kawiarni Kawomania w Żytomierzu pokaz filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”.

Na pokaz filmu znanego polskiego reżysera do niewielkiej kawiarenki w Żytomierzu przyszło blisko trzydziestu młodych ludzi, przeważnie członków Związku Szlachty Polskiej, uczących się języka polskiego i interesujących się historią kraju przodków. W oglądaniu filmu uczestniczyli także słuchacze państwowych kursów języka polskiego działających przy szkole nr 21.

Przybyłych powitała Wiktoria Mydzyn. Zwróciła ich uwagę na szczególną aktualność filmu dla Polaków z Żytomierza, bo jak powiedziała: „Dziś Ukraina, podobnie jak Polska 96 lat temu, w krwawej walce broni swojej niepodległości. Ponieważ w filmie przeplatają się dwa wątki fabularne − historyczny i miłosny” film ten może zaciekawić także młodzież”.

Wydarzenia w „Bitwie Warszawskiej” rozgrywają się na tle wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku. Główni bohaterowie, podobnie jak większość Polaków, stają do walki w obronie świeżo odzyskanej ojczyzny przed bolszewickim najeźdźcą. Widz śledzi losy małżeństwa Jana i Oli Krynickich, które rozdzieliła wojna. Oboje włączyli się w obronę wolności i niepodległości swojego kraju. Jan, kawalerzysta, poszedł na front, jego żona, aktorka teatru rewiowego, została sanitariuszką. Pod koniec filmu ranny Jan i pielęgniarka Ola spotykają się w szpitalu polowym. Znów są razem, a Polska święci triumf militarny.

Ze względu na wojnę toczącą się w Donbasie film jest aktualny nie tylko dla żytomierzan, ale dla wszystkich mieszkańców Ukrainy. Podobne pokazy polskich produkcji Związek Szlachty Polskiej razem z art-kawiarnią Kawomania planują przeprowadzać regularnie.

Alina Dębicka, Anna Denysiewicz