Polska i kraje bałtyckie wezwały UE do podjęcia działań na rzecz przejęcia zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych w celu jak najszybszej odbudowy Ukrainy, podaje Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, powołując się na The Guardian.

Polska i kraje bałtyckie chcą, aby zachodnie rządy wykorzystały 300 miliardów euro (266 miliardów funtów) zamrożonych rezerw rosyjskiego banku centralnego, aby pomóc przesiedleńcom wewnętrznym na Ukrainie i rozpocząć odbudowę kraju.

Przed dwudniowym szczytem UE przywódcy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii wezwali, że „aby wzbudzić zaufanie Ukrainy w tej sprawie”, Unia musi wyjść poza powtarzanie wcześniejszych zobowiązań i „przyspieszyć nasze prace już teraz”, informuje The Guardian.

„Te zamrożone aktywa powinny zostać wykorzystane jak najszybciej. Nie możemy czekać, aż wojna się skończy i podpisane zostanie porozumienie pokojowe”

– czytamy we wspólnym liście do przywódców UE Ursuli von der Leyen i Charlesa Michela oraz szwedzkiego premiera Ulfa Kristerssona. Szwecja sprawuje obecnie prezydencję UE i jest odpowiedzialna za ustalanie porządku obrad Rady Ministrów UE.

Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku Unia Europejska zamroziła rosyjskie aktywa o wartości około 17 miliardów euro (około 16,9 miliarda dolarów) po rozpoczęciu zakrojonej na wielką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

PRZECZYTAJ:

Prezydent Duda: Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki: Odbudowa Ukrainy musi oznaczać transformację

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ