W dniu 13 sierpnia w Odessie w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otwarto wystawę dokumentalną poświęconą represjom reżimu stalinowskiego wobec Kościoła rzymskokatolickiego w latach 1920-1939 w obwodzie odeskim.

W czasach niepodległej Ukrainy wzrosło zainteresowanie społeczności historią narodową, faktami i danymi, które przez długi czas ukrywały władze sowieckie. Dostęp do źródeł archiwalnych uzyskanych po 1991 roku pozwolił badaczom i naukowcom na aktywne otwieranie nowych, nieznanych kart historii Ukrainy, w tym represji wobec Kościoła.

Dla tego organizacja społeczna „Ukraina – to ja” przy wsparciu Departamentu Kultury, narodowości, religii i ochrony zabytków kultury Obwodowej Administracji Państwowej i Konsulatu Generalnego RP w Odessie inicjowała w ramach obchodów 30-lecia Niepodległości Ukrainy projekt „Represjonowana duchowość”. Współorganizatorami wystąpiła Diecezja Odesko-Symferopolska.

„Tą wystawą chcemy opowiedzieć o losach konkretnych ludzi – przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego, którzy cierpieli za wiarę, za przynależność do narodowości polskiej czy niemieckiej, za miłość do Boga” – podczas otwarcia wystawy powiedział Aleksander Czernega, przedstawiciel organizacji „Ukraina to ja”.

Według organizatorów nie ma dokładnych danych na temat liczby represjonowanych księży w Odessie. Jednak Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała dokumenty pozwalające porównać liczbę parafian kościoła przed Czerwonym Terrorem i po. W 1917 było ich 17 tys., a do 1935 było ich już tylko 800.

Na otwarciu wystawy ze słowem powitalnym wystąpił biskup Diecezji Odesko-Symferopolskiej Stanisław Szyrokoradiuk oraz Konsul Generalna RP w Odessie Katarzyna Solek.

Informacja na podstawie Katolickiego Centrum Medialnego.

Walentyna Jusupowa