Prezydent Andrzej Duda wyraził w czwartek nadzieję, że Ukraina w najbliższym czasie otrzyma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Czas, żeby Zachód otworzył dla niej ramiona, żeby ją przyjął – podkreślił prezydent.

Na wspólnej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim konferencji prasowej, prezydent nawiązał do środowej decyzji KE, która zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest niezbędne do uruchomienia pieniędzy dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

„Europa jest nasza wspólna – wszystko to, co jest w ramach UE sukcesem Polski, jest także w istocie sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, w rzeczywistości jest także sukcesem Polski, bo we wszystkim w czym Polska partycypuje w UE, tak samo UE z samego założenia partycypuje we wszystkim tym, co dzieje się w Polsce”.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

„Jeżeli w Polsce rozwijają się sieci energetyczne, jeżeli Polska staje się coraz nowocześniejsza, jeżeli w Polsce jest nowoczesna infrastruktura, z założenia w ramach spójności UE, korzystają także i nasi współmieszkańcy z UE ze wszystkich innych krajów: przedstawiciele biznesu, zwykli ludzie, turyści, którzy nas odwiedzają”

— mówił prezydent.

Dodał, że z infrastruktury tej korzysta także obecnie Ukraina i państwa wspierające ją – militarnie i humanitarnie – w wojnie z Rosją.

„To jest właśnie ta infrastruktura, która w ramach UE przez ten czas także i w naszym kraju powstawała. Dzisiaj Unia Europejska jest jej beneficjentem, dzisiaj jej beneficjentem jest także Ukraina, która – mam nadzieję – także doświadczy członkostwa w UE, co jest dzisiaj pragnieniem ukraińskiego społeczeństwa”

— zaznaczył Duda.

Podziękował Ursuli von der Leyen za wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada w jego drodze do otrzymania statusu kandydata do UE.

„Wierzę w to, że ten status zostanie Ukrainie przez przywódców europejskich, przez tych, którzy zasiadają w Radzie Europejskiej, w najbliższym czasie przyznany”

— powiedział prezydent.

Dodał, że „to niezwykle ważne, aby społeczeństwa UE pokazały naszym sąsiadom Ukraińcom, których ponad 2 miliony dzisiaj jest w Polsce, bo schroniło się w Polsce, że jesteśmy z nimi solidarni, że ich walka nie pozostaje obojętną dla nas, że wiemy, że walczą właśnie po to, by być częścią wspólnoty Zachodu, bo są nią i czują się nią i walczą właśnie po to, żeby pozostać, żeby nie stać się częścią rosyjskiej strefy wpływów, że to jest po prostu starcie między tamtym Wschodem, a oni są po stronie Zachodu”.

„Czas, żeby Zachód otworzył dla nich ramiona, czas, żeby ich przyjął. Wierzę, że to jest następne dzieło, które zostanie dokonane”

— powiedział Duda.

Z kolei Von der Leyen podziękowała Polakom za pomoc uchodźcom
Dziękuje Polakom za niesamowitą hojność. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami. Historia nie zapomni waszej solidarności. To wspaniały przykład dla całego świata — powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Źródło: PAP, wPolityce