Namawiam przedsiębiorców do odwagi. Rozmawiamy o odbudowie Ukrainy, będziemy mieli w tym udział. Skala zniszczeń dokonywanych przez Rosjan każdego dnia staje się tak ogromna, że proces odbudowy będzie długotrwały i angażujący wszystkich, niezależnie od konkurencji – powiedział prezydent Andrzej Duda w studiu Kongresu 590 w Rzeszowie.

Andrzej Duda w studiu Kongresu 590 w Rzeszowie zaznaczył, że Polska już teraz uczestniczy we wszystkich ważnych dyskusjach na temat odbudowy naszego wschodniego sąsiada.

„Jesteśmy państwem bezpośrednio sąsiadującym i z całą pewnością będziemy w tym procesie odbudowy brali udział. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości”

— powiedział Duda.

„Namawiam tu do odwagi polskich przedsiębiorców i będziemy starali się stworzyć ku temu jak najlepsze warunki”

— powiedział prezydent, podkreślając, że takie rozmowy już są prowadzone z władzami Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Premier Mateusz Morawiecki: Odbudowa Ukrainy musi oznaczać transformację

Zaznaczył, że konkurencja jest tu i będzie — przede wszystkim z krajami Europy Zachodniej, USA i innych — ale, jak mówił, niestety skala zniszczeń dokonywanych przez Rosjan każdego dnia podczas tej agresji „staje się tak ogromna, że będzie to proces długotrwały i angażujący wszystkich, niezależnie od konkurencji”.

Duda powiedział, że pociesza w ten sposób uchodźców z Ukrainy, z którymi się spotyka, że w ten sposób ich kraj uzyska całkiem nową, nowoczesną infrastrukturę, nie postsowiecką, „nie jako dziadostwo”, które do tej pory mieli jako spadek po czasach Związku Sowieckiego.

„Będą mieli nowoczesną infrastrukturę, prawdziwie w europejskim, prawdziwie nowoczesnym stylu”

— zapewnił dodając, że „to na pewno będzie również dla nich ogromna szansa rozwojowa”.

Podkreślił, że wszyscy wierzymy w to, że Ukraina obroni się przed rosyjską agresją, że będzie krajem, który sam decyduje o sobie i będzie też w przyszłości krajem Unii Europejskiej. Tym samym będzie to olbrzymia przestrzeń dla naszego rozwoju gospodarczego, dla rozwoju naszych przedsiębiorców — mówił prezydent Duda, przypominając, że Ukraina jest tak samo licznym krajem jak nasz, o dwukrotnie większej powierzchni i z dużym rynkiem.

Zdaniem Dudy to, jak Polacy zachowali się wobec Ukraińców w tych ciężkich dla nich chwilach agresji Moskwy, gdy zostali zmuszeni wyjechać ze swojej ojczyzny, będzie procentowało w przyszłości nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale też w sprawach gospodarczych.

„Mówimy: prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie. Przyszła bieda na Ukrainę, przyszła bieda na naród ukraiński i Polacy stanęli na wysokości zadania”

— mówił, dziękując rodakom za taką postawę.

Zaznaczył, że polskie firmy nawet wobec generalnych prognoz sytuacji gospodarczej na świecie i słabych prognozach ekonomicznych – choć mimo to dla Polski jednych z lepszych w UE – mogą wygrać. Przekonywał przedsiębiorców, że w takich czasach też trzeba grać na bessę i starać się znaleźć możliwość wygrania również tej trudnej sytuacji.

„To jest do wygrania i w efekcie powinno nam przynieść sukces w postaci tego, że znów zbliżymy się pod względem rozwoju gospodarczego i mam nadzieję również pod względem rozwoju zamożności do społeczeństw i krajów zachodniej Europy”

— przekonywał.

Źródło: PAP, wPolityce.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Michał Dworczyk: Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Mateusz Morawiecki: Nie ma i nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”