Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy nie była i nigdy nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej – oświadczył prezydent RP Andrzej Duda podczas II Szczytu dla Demokracji.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP PODCZAS II SZCZYTU DLA DEMOKRACJI

Panie Prezydencie!
Przywódcy demokratycznego świata!
Panie i Panowie!

Podczas I Szczytu dla Demokracji mówiłem o sytuacji na Białorusi pod rządami Łukaszenki i o tłumieniu demokratycznej opozycji.

Kolejne miesiące przyniosły operację hybrydową – kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski – zorganizowaną przez Mińsk przy wsparciu Kremla. Było to preludium do niesprowokowanego ataku na Ukrainę.

Rosyjska wojna przeciw Ukrainie ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina – okrucieństwo i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Próbę eliminacji całego narodu. Kryzys gospodarczy, energetyczny i żywnościowy pojawiający się na całym świecie w wyniku działań Rosji.

Ukraińcy dzielnie stawiają opór rosyjskim atakom.

Jestem dumny, że Polacy i inne narody udzieliły Ukraińcom silnego wsparcia, bo wolny i demokratyczny świat to nie teoretyczna koncepcja, ale prawdziwa wspólnota wartości.

Panie i Panowie!

Wiodąca rola Polski w odpowiedzi na rosyjską inwazję była bezprecedensowa. Jako jedni z pierwszych apelowaliśmy o wysłanie na Ukrainę pomocy – w tym wojskowej – potrzebnej do walki z rosyjskim agresorem i o nałożenie na Rosję surowych sankcji.

Od początku inwazji Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj europejski. Nie w obozach dla uchodźców, ale w naszych domach. Dziś w Polsce mieszka ponad 3,5 miliona Ukraińców.

Z danych OECD wynika, że w ubiegłym roku Polska wydała na pomoc humanitarną dla Ukrainy ponad 9 miliardów dolarów – 1,5 procenta swojego PKB. Pełnimy również funkcję hubu logistycznego dla transferów pomocy z innych krajów.

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś.

Ukraina nigdy nie była i nigdy nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich.

Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej.

Dziękuję.

Źródło: Prezydent.pl

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ