Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Walerijem Załużnym – poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

Jak mawiał wybitny polski intelektualista Jerzy Giedroyc, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy; te słowa są teraz niezwykle aktualne – napisał na Telegramie naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Walerij Załużny po środowym spotkaniu z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem.

„Jestem wdzięczny za to, że Ukraina nie pozostała osamotniona w stawianiu czoła rosyjskiej zbrojnej agresji. Ogromna w tym zasługa polskich braci. (…) Zaszczytem dla nas i wspólną odpowiedzialnością stała się walka ramię w ramię o wolność Ukrainy i całej Europy”

– podkreślił Załużny.

Ukraiński generał podziękował „swojemu przyjacielowi” generałowi Andrzejczakowi za dotychczasową pomoc wojskową, obejmującą „uzbrojenie, sprzęt wojskowy, amunicję i niezbędne materiały”, a także m.in. szkolenia ukraińskich żołnierzy na terytorium Polski oraz zapewnienie im przez władze w Warszawie możliwości leczenia i rehabilitacji.

„Wspólnie realizujemy strategicznie ważną decyzję dotyczącą przejścia Ukrainy na ciężkie uzbrojenie państw członkowskich NATO” – dodał Załużny.

Szef Sztabu Generalnego WP generał Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Załużnym – poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

Jak podano, szefowie obrony obu państw „omówili obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy, a także rozmawiali na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo”.

Generałowie poruszyli też kwestię zapotrzebowania armii Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, „kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych”. Rozmawiano również o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

Źródło: PAP, Polskie Radio

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”