W Szkole Wiedzy o Polsce 6 lutego obchodzono tłusty czwartek. Stół uginał się od przysmaków, wśród których królowały pączki.

Obchody tłustego czwartku i zapustów, czyli ostatniego tygodnia karnawału przed Wielkim Postem, zostały zapoczątkowane w Zjednoczeniu Szlachty Polskiej, przy którym działa Szkoła Wiedzy o Polsce, w zeszłym roku. Staropolska tradycja jedzenia pączków spodobała się wielu żytomierzanom polskiego pochodzenia. W tym roku na imprezę przyszło około 40 osób. Oraz gość honorowy, prezes Zjednoczenia Natalia Kostecka-Iszczuk.

Kulturalno-edukacyjne spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczycielek ze Szkoły Wiedzy Ireny Zagładźko i Wiktorii Halickiej. Edukacyjne, ponieważ było poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, który jest w Polsce patronem 2016 roku.

Na rozgrzewkę obecni zagrali w grę „Mieszanka owocowa”. Jednak momentem, na który wszyscy z niecierpliwością czekali, była słodka uczta: częstowanie się pączkami, faworkami, chrustami i innymi smakołykami. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w ciągu roku nie będzie się wiodło. Uczestnicy imprezy powodzenie mają zagwarantowane!

Zgodnie z tradycją w ostatni tydzień poprzedzający Wielki Post jest dozwolone łakomstwo oraz wszelkie zabawy. Jedną z tradycyjnych zabaw w Polsce są „przebierańcy”. W Szkole Wiedzy przygotowano grę w „intelektualnych przebierańców”. Każdy uczestnik losował kartkę, na której była zaszyfrowana jakaś znana postać, i musiał odgadnąć, kto to jest. Wśród 35 przebierańców byli wielcy Polacy, jak Władysław Jagiełło, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, oraz postaci literackie zaczerpnięte z utworów Henryka Sienkiewicza, m.in. Jan Skrzetuski, Andrzej Kmicic, Jurko Bohun, Onufry Zagłoba. Józef Piłsudski został opisany następująco: „Urodził się na Litwie, jako syn powstańca styczniowego; jego ulubioną rozrywką było stawianie pasjansów. Był autorem cudu, który uratował Europę od nawały barbarzyńców; nazywano go »Dziadkiem« albo »Komendantem«”.

Na koniec zagrano w ulubioną grę wszystkich obecnych „Krokodyl”. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery drużyny. Każda miała za zadanie zaprezentować za pomocą pantomimy jakieś wydarzenie związane z polską historią albo tradycją. Pokazywano „cud nad Wisłą”, „przewrót kopernikański”, „trzy rozbiory Polski”, „andrzejki”, „unię lubelską”, „obrady okrągłego stołu”, „odsiecz wiedeńską” i „chrzest Polski”.

 Irena Zagładźko, Wiktoria Halicka