50. urodziny obchodzi dzisiaj Andrzej Poczobut, Polak żyjący na Białorusi, dziennikarz, publicysta, skazany przez reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki na 8 lat więzienia w politycznym procesie. – Człowiek wolności, ikona walki o prawdę, niezłomny narrator prawdziwej historii, strażnik pamięci historycznej, krzewiciel języka i kultury polskiej, bohater Polaków i Białorusinów – tak o Poczobucie napisał dzisiaj ambasador RP na Białorusi, Artur Michalski.

Andrzej Poczobut urodził się 16 kwietnia 1973 r. w Brzostowicy Wielkiej w obwodzie grodzieńskim na terenie Białorusi. Pochodzi z polskiej rodziny kultywującej tradycje patriotyczne.

„Andrzej Poczobut, człowiek wolności, ikona walki o prawdę, niezłomny narrator prawdziwej historii, strażnik pamięci historycznej, krzewiciel języka i kultury polskiej, bohater Polaków i Białorusinów, jeden z blisko 1500 więźniów politycznych na Białorusi kończy dzisiaj 50 lat” – napisał dzisiaj na Twitterze Artur Michalski, ambasador RP na Białorusi.

8 lutego białoruski reżim skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu apelacji przed Sądem Najwyższym.

Według białoruskiego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz zaprzestanie represji przedstawicieli mniejszości.

Dzień po skazaniu Poczobuta, które polskie władze nazwały „haniebnym”, Warszawa zdecydowała o zamknięciu przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

Źródło: Niezalezna.pl

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Nadchodzi III wojna światowa❓
BEZKARNOŚĆ ROZZUCHWALA ROSJĘ❗️

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ