Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą została otwarta wystawa „POD BIAŁO – CZERWONĄ. Słynni polscy odkrywcy, zdobywcy i naukowcy”. Zaprezentowano sylwetki 30. wielkich Polaków, którzy pod biało – czerwoną flagą rozsławiali imię ojczyzny i swoją pracą, i całym życiem świadczyli o potędze wiedzy, sile charakteru i mocy polskiego ducha.
Natomiast w Święto Narodowe Trzeciego Maja odbył się koncert żytomirskich studentów Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Kosenki, którzy wykonali utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Szopena, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Tadeusza Szeligowskiego, Tadeusza Dobrzańskiego i Grażyny Bacewicz. Wystąpili studenci z klasy fletu prof. Wiktora Kozłowskiego razem ze swoim nauczycielem: Dasza Knyżnyk, Igor Gorbatenko i Fedir Sofronow oraz studenci z klasy saksofonu: Artem Jurok i Aleksander Fursow. Akompaniowały na fortepianie Panie Nadija Tiszkowa i Olga Trejser.
Wśród koncertowej publiczności znaleźli się także uczniowie z klas z mową polską ze Szkoły nr 6 w Żytomierzu oraz goście z Polski.

Szkoła Wiedzy o Polsce jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu„Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Teresa Cwalina