Uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie zlożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego i sojusz Orła z Tryzubem.

Dzieci z Szkoły Wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie oddały hołd Marszałkowi i zlożyły kwiaty pod pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego i sojusz Orła z Tryzubem.

Dzieci z Szkoły Wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie oddały hołd Marszałkowi

W wydarzeniu wzięła udział prezes Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie p. Natalia Kostecka-Iszczuk, rodzice i około 30 uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce. Po złożeniu kwiatów dzieci, młodzież i rodzice wysłuchali krótkiego wykładu, prowadzonego przez pana Roberta Stepaniuka, nauczyciela historii (ORPEG).

Pamięc nie zginie!

Polacy i Ukraincy pamiętają motto „Za Wolność Waszą i Naszą!”, które brzmiało w czasie Powstania Styczniowego, Wyprawy kijowskiej w 1920 i podczas Rewolucji Godności na Majdanie zimą 2013 roku. Z tymi słowami 25 kwietnia 1920 roku połączone wojska polsko-ukraińskie pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego zaatakowały bolszewików na całym froncie ukraińskim. Niszczyły czerwoną zaraze wtedy, a teraz trzeba te wydarzenia sobie przypomnieć, żeby znów bronić cywilizacji europejskiej w walce z euroazjatyckimi hordami.

Piłsudski i Żytomierz. Co wspólnego?

Przebywając w Żytomierzu, Piłsudski wziął udział w obchodach 129. rocznicy Konstytucji 3 maja. Naczelnik Państwa podkreślił, że pragnie pomóc Ukraińcom w walce narodowowyzwoleńczej.

Polska uhonorowała swego bohatera tym, że w Sejmie odbyło się zwołane przez Prezydenta RP Zgromadzenie Narodowe, a w miejscu urodzenia w Zułowie oraz przy grobie matki i serca syna na wileńskiej Rossie spotkają się przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z całej Polski. W ten symboliczny sposób rozpoczęte zostaną obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Patrzymy w przyszłość

Marszałek Piłsudski jest ojcem polskiej niepodległości, który w 1920 roku podał rękę pomocy Ukraińcom walczącym o wolność własnego kraju. Właśnie dlatego dzeń 5 grudnia jest swiętem obu narodów, którzy teraz stoją w obronie wolności i niepodległości państw cywilizacji europejskiej, wolności we wspólnej rodzinie narodów Europy.

Szkoła Wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie działa w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Maryna Hrytska-Annenkova, Robert Stepaniuk

FOTOGALERIA