28 listopada br. w Nowogrodzie Wołyńskim odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej”.

Wystawa jest poświęcona rodzinie Ulmów ze wsi Markowa – Józefowi i Wiktorii oraz sześciorgu ich dzieciom, którzy 24 marca 1944 r. zostali wraz z ukrywającym się u nich ośmiorgiem Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów zamordowani przez niemieckich żandarmów. Wystawa prezentuje fotografie oraz dokumenty ilustrujące historię życia rodziny Ulmów.

Organizatorem wystawy jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, współorganizatorami- Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego oraz Muzeum Krajoznawstwa w Nowogrodzie Wołyńskim.

Ekspozycję otworzył Kierownik placówki Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Pan Wojciech Mrozowski. Na wystawie m.in. byli obecni: zastępca burmistrza miasta Pani Oksana Gwozdenko, zastępca kierownika wydziału kultury Pani Lesia Adamowicz, dyrektorzy muzeów, prezesi polskich i żydowskich organizacji, przedstawiciele mass media.

Partnerami medialnymi wystawy „Samarytanie z Markowej” są: Polskie Centrum medialne na Żytomierszczyźnie „Głos Polonii” oraz gazeta informacyjna „Czas plus”.

Jestem niezmiernie wdzięczna Panu Konsulowi Wojciechowi Mrozowskiemu za to, iż miałam okazję wspólnie otworzyć w naszym mieście tak wyjątkową wystawę.

Czasy się zmieniają, świadków tych strasznych wydarzeń jest coraz mniej, ale nasze młode pokolenie musi wiedzieć i pamiętać czym była okupacja i na czym polegały bohaterskie czyny zwykłych ludzi, dla których ważne było niesienie pomocy innym.
Ofiara rodziny Ulmów nie była daremna. Dzięki takim, jak oni, przeżyły dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi. Ulmowie i wszyscy inni niosący pomoc Żydom dali świadectwo temu, że człowiek w imię miłości bliźniego jest gotów poświęcić nawet własne życie.

Wiktoria Szewczenkoprezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego im. J. Lublińskiego 

FOTOGALERIA