W ostatnią sobotę karnawału rozpoczął się o godz. 15.00 i trwał do późnego wieczora nasz wielki bal karnawałowy. Zaproszeni byli wszyscy uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce oraz ich rodzice. Zachęceni do przebrania się i założenia masek karnawałowych przybyli w pięknych strojach. Do muzycznego pociągu, który „ruszył do Warszawy”, wsiedli żytomierscy goście: młode damy i kawalerowie, i ich dorośli bliscy. Najmłodsi uczestnicy balu przygotowali im serdeczne przyjęcie. Osobiście powitali każdego gościa i słowami piosenki „Dobrze, że jesteś” wyrazili radość z jego obecności. Dalej były wspólne pląsy i pierwsze konkursy, które potwierdziły, że mali i duzi uczestnicy balu dobrze znają krok polonezowy i umieją odpowiedzieć po polsku na zadane pytania, nie boją się nawet zadań wymagających „połamania języka”.

Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem. Ponieważ patronem roku 2019 jest Stanisław Moniuszko – nazywany ojcem polskiej opery, był to polonez z „Halki”. Zgodnie z tradycją poczęstowano również wszystkich pączkami. A potem tańczono też walca kotylionowego, podczas którego była możliwość zaprezentowania swego stroju i tak przygotowania się do wyboru królowej i króla balu oraz do wyróżnienia gości ubranych w stroje nawiązujące do polskiej historii.

Uczestnicy balu mieli też przyjemność obejrzenia dwóch pokazów tańca. Zatańczono tango i jeden z tańców Wschodu.
Zapraszamy do naszej galerii fotografii z balu.

Szkoła Wiedzy o Polsce jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Teresa Cwalina