Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września w całej Polsce i poza jej granicami: w polskich szkołach i stowarzyszeniach odbył się finał jubileuszowej edycji Narodowego Czytania; zakończenie akcji promującej po raz dziesiąty czytelnictwo, zwracającej uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości. Lekturą Narodowego Czytania 2021 była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Społeczność Szkoły Wiedzy o Polsce i tym razem włączyła się w ten projekt, któremu od początku patronuje Prezydent RP. Uczniowie przypomnieli żytomierską historię Narodowego Czytania. Po raz pierwszy czytano wspólnie w 2016 roku.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się prezentacją tego wydarzenia i pokazem fotografii z kolejnych finałów Narodowego Czytania. Byli uczniowie i ich rodzice; stali uczestnicy żytomierskich odsłon Narodowego Czytania i nowi goście; i oni wszyscy zgromadzeni w pięknych wnętrzach Domu Kultury Ukraińskiej zostali – mocą czytanego słowa – przeniesieni do lwowskiego salonu pani Anieli Dulskiej, tytułowej bohaterki sztuki napisanej przez najbardziej lwowską pisarkę polską, nie tylko życiem związaną ze Lwowem i pochowaną na Cmentarzu Łyczakowskim, ale mającą w swojej twórczości literackiej i publicystycznej najwięcej lwowskich wątków.

Czytane w sobotnie południe wybrane sceny „Moralności pani Dulskiej” sprawiły, że na oczach zgromadzonych w rodzinnym salonie działy się wydarzenia rozgrywające się w utworze w czasach współczesnych Zapolskiej, na początku XX wieku. Pojawiły się nazwy ulic i parków; na trasie codziennego „spaceru” Felicjana Dulskiego znalazł się Wysoki Zamek i ulica Teatyńska; było widać wzgórze Kaiserwald; wspomniano podlwowskie Brzuchowice i odległą dzielnicę Zamarstynów.

Nie tylko czytano wersję lwowską sztuki, ale postarano się odtworzyć tak charakterystyczny klimat miasta, słynącego z cukierni i kawiarni. Było to też przypomnieniem cukierni prowadzonej we Lwowie przez samą Zapolską. Częstowano więc cwibakiem, pozwalającym poznać smak ciasta popularnego wśród lwowian; zgodnie ze starą recepturą poza tradycyjnymi bakaliami dodano do niego smażoną skórkę arbuzów i melonów oraz suszone figi i morele.

W otwartym na Narodowe Czytanie specjalnym atelier fotograficznym można było zrobić sobie zdjęcie na tle Placu Krakowskiego z roku 1904.

Redakcja