Dzieciaki nie miały czasu, by nudzić się, co dwa dni odbywały się bardzo ciekawe wycieczki do historycznych zabytków Galicji Wschodniej. Dzięki temu uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie miały okazję zapoznać się z historią Lwowa, Jazłowca, Buczacza, Brzeżanów, Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Kosowa oraz innych słynnych miejsc na historycznych kresach południowo-wschodnich. W Brzeżanach urodził się Edward Rydz-Śmigły- polski wojskowy, polityk, marszałek Polski. Podczas ofensywy wiosennej 1920 r. polskie wojsko pod jego przywództwem zwolniło Żytomierz od bolszewików. Wiele emocji wywołało u dzeici zwiedzenie muzeum pisanki w Kołomyji oraz wodospadu Huk w Szeszorach.
Dać uczniom wiedzę – to jeden krok, ale nauczyć ich historii kraju ojców oraz zamiłować w języku i kulturze przodków – są to kroki najtrudniejsze. Wycieczki – to najbardziej skuteczna okazja dla osiągnięcia tego celu, ponieważ ręce mogą dotknąć żywej historii a oczy widzą wszystko, o czym słyszano dopiero na lekcjach i czytano w książkach.
Na dodatek wspólne oglądanie filmów, mianowicie takich jak „Pan Wołodyjowski” pomaga również przedstawić sobie wydarzenia, który odbywały się w tak odległym czasie. Te niezatarte wrażenia i przeżycia są zapamiętane na całe życie.
Gdzie dzieci tam są zabawy! Właśnie nie brakowało ich. Konkurs na najbardziej ładny pokój, śpiewy, tańce, recytacja wierszy, kwesty, igrzyska sportowe, konkurs plastyczny – to wszystko dla budowania jedności oraz rozrywki. Ale nie zapomniano owszem o wierze. Codziennie dzieci uczestniczyły w świętej liturgii i oczywiście Niedziela – dzień Pański.
Na zakończenie swego pobytu dzieci z różnych zakątków Ukrainy, w tym uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce, uczestniczyły w koncercie patriotycznym z 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polske.
Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy nadali dzieciom taką możliwość zobaczyć miejsca, drogie sercu każdego Polaka.
Natalia Iszczuk








