Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące uchwały, w której Rosja uznawana jest za państwo sponsorujące terroryzm. Dołączona została do niej także poprawka dotycząca katastrofy smoleńskiej. Uchwałę poparło 231 posłów, posłowie opozycji nie głosowali. Przeciwko niej opowiedzieli się jednak Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz.

Wczoraj przed głosowaniem samej uchwały posłowie wyrazili też zdanie na temat poprawki dotyczącej bezpośredniej odpowiedzialności Rosji za katastrofę smoleńską, w której zginęło 96 osób, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Poparło ją 230 posłów, przeciw było 213 deputowanych, jeden wstrzymał się od głosu.

W uchwale napisano, że:

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru”.

Wskazano m.in. na systematyczne naruszanie przez Rosję praw człowieka czy prawa międzynarodowego oraz dokonywanie aneksji innych państw czy ludobójstw. Za przyjęciem uchwały razem z poprawką mówiącą o odpowiedzialności Rosji za katastrofę smoleńską i zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych zagłosowało 231 posłów. Udział w głosowaniu wzięło 234 deputowanych (nie głosowali posłowie KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Konfederacji, Polski 2050 i Porozumienia). Jeśli chodzi o Konfederację, wyjątkiem byli Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz. Obaj zagłosowali przeciwko uchwale.

Poza posłami PiS, uchwałę poparło 3 posłów koła Polskie Sprawy, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk z Kukiz’15 oraz Łukasz Mejza, który pozostaje posłem niezrzeszonym.

Źródło: PAP, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Parlament Europejski uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu

Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało Rosję za państwo terrorystyczne

Senat USA przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ