Społeczność Szkoły Wiedzy o Polsce zaprosiła do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości uczniów szkoły nr 6. W auli odbyła się uroczysta lekcja języka polskiego, w której wzięły udział klasy z mową polską. Poprzedzona została oglądaniem wystawy poświęconej drodze Polski do niepodległości. Przypomniała ona uczniom, że Polacy – walcząc i modląc się o wolność – przeżywali smutne i radosne chwile. Mówiono o tym, zatrzymując się – tak jak w długiej podróży – na PRZYSTANKACH. Na STACJI NIEPODLEGŁOŚĆ powitała wszystkich Pani Natalia Kostecka-Iszczuk, dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce. Następnie Pani Teresa Cwalina – polonistka skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG poprowadziła jubileuszową lekcję. Odśpiewano uroczyście polski hymn i nawiązując do depeszy Józefa Piłsudskiego z dnia 16 listopada 1918 roku, informującej świat, że Polska jest wolna, wysłano posłańców z telegramem do wszystkich klas szkoły. Oto jego treść:
Szanowni Państwo Nauczyciele i Uczniowie!
Za trzy dni, 11 listopada 2018 roku Polska obchodzić będzie 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji już dziś o godz. 11:11 we wszystkich szkołach na całym świecie, gdzie są lekcje języka polskiego, uroczystym odśpiewaniem hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”, rozpoczyna się świętowanie.
Takie uroczystości poświęcone 100-leciu Niepodległości Polski odbywają się teraz na Ukrainie w 35 miejscach.
11 listopada br. o godzinie 12:00. podczas oficjalnych obchodów święta w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego do hymnu państwowego staną przedstawiciele władz państwowych Polski. O tej samej godzinie stacje radiowe w całej Polsce wyemitują hymn, tak by każdy mógł się dołączyć do wspólnego śpiewania.
Świętując w naszej szkole, my – uczniowie klas z mową polską i Szkoły Wiedzy o Polsce, dołączamy do tych wszystkich, którzy cieszą się z Polakami i dzielimy się z Wami tą wiadomością.