Uczniowie dwóch klas starszych (kilkoro mających polskie korzenie) w wieku 16-17 lat od 24 października do 12 listopada 2015 roku uczestniczyli w warsztatach doradztwa zawodowego. Zostały dla nich zorganizowane wyjścia do zakładów pracy oraz indywidualne i grupowe spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, którzy opowiadali im o specyfice wykonywanej przez siebie pracy. Spotkali się m.in. z żołnierzami 2 batalionu 95 brygady powietrzno-desantowej, odwiedzili zakład fotograficzny, placówkę medyczną, ośrodek telewizyjny, firmę komputerową, bank, byli w Muzeum „Dwór rzemiosł”, gdzie najdują się zabytkowe przedmioty codziennego użytku. Mogli także spróbować swoich sił w danym zawodzie: wzięli udział w warsztatach make-up, własnoręcznie robili cukierki, wykonywali zdjęcia, uczyli się obróbki filmów.

Zanim wyruszyli do pierwszego zakładu pracy, mieli spotkanie z psychologiem i pedagogami ze swojej szkoły, na którym mówili o tym, kim chcą być w przyszłości.

Jak powiedziała Tatjana Fedorczuk, zastępca dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Specjalnej z Internatem nr 1 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących: – Dzieci mające wady wzroku mogły realizować swoje marzenia związane z wyborem zawodu na przyszłość. Czy jest to im potrzebne? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim mogły zaprezentować siebie, a także sprawdzić, czy rzeczywiście są w stanie nauczyć się wybranego zawodu.

Na zakończenie projektu uczniowie własnoręcznie zrobili album, w którym opisali swoje wrażenia z wycieczek i warsztatów.

19 listopada w żytomierskiej Bibliotece Obwodowej dla Dzieci odbyła się wystawa zdjęć i pokaz filmu, na których zarejestrowano przebieg projektu „Chcę, mogę, będę!”. Wcześniej organizatorzy wręczyli podziękowania wolontariuszom, którzy prowadzili wycieczki i warsztaty, a uczestnicy dostali na pamiątkę nalepki, notesy i długopisy z logiem projektu.

 

Komentarze i wrażenia uczstników projektu „Chcę, mogę, będę!”

Anna Czeredniczenko:

– Zrozumiałam, że aby zostać dziennikarką, trzeba umieć pisać ciekawe teksty. Było bardzo fajnie. Robiliśmy cukierki. Spodobał się mi się duży autobus.

 

Oleksij Zabrodzki:

– Rozmawiałem z żołnierzami, jadłem pilaw, byłem w środku BTR-u. Myślałem, że żołnierze są smutni, poważni, ale kiedy zobaczyli nas, bardzo się ucieszyli. Bardzo mi się spodobało w muzeum rzemieślniczym. Zrozumiałem, że istnieje wiele ciekawych zawodów. Postanowiłem postawić sobie cel i go osiągnąć.

 

Krystyna Rudenko

– Bardzo spodobały mi się warsztaty make-up. Wywarły na mnie niezapomniane wrażenie. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo spodobało mi się na warsztatach robienia cukierków, wyszły mi bardzo smaczne. Każda wycieczka była ciekawa.

 

Anton Liszczyński:

– Bardzo spodobało mi się muzeum rzemieśnicze. Pokazywali nam przedmioty, które wykorzystywano w XVIII-XIX wieku, zobaczyliśmy także motocykle. Podczas wycieczki mocniej zaprzyjaźniłem się z innymi uczestnikami.

 

Ludmiła Grybowska:

– Najbardziej spodobało mi się w muzeum. Było bardzo fajnie, dużo ciekawych i nowych rzeczy. Chciałam zobaczyć, jak efektywnie się zarządza. Byłam na wycieczce w banku, ale nie jestem pewna, czy wybiorę ten zawód.

 

Anna Dobrzańska:

– Byłam na wycieczce w placówce medycznej, gdzie dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Ale najbardziej spodobało się mi w banku i studium fotograficznym, gdzie jest duży aparat fotograficzny. Cały projekt przypadł mi do gustu.

 

Dmytro Moroz:

– Ogólnie rzecz biorąc, wszystko mi się spodobało, ale najbardziej wycieczka do banku. Wydaje mi się, że chciałbym tam pracować.

 

Nadija Kyryczenko:

– Projekt pomaga młodym ludziom poznać zawód, który chcą wybrać, i przekonać się, czy mają do niego zdolności, czy im on rzeczywiście odpowiada i jest im potrzebny. Moim marzeniem jest zostać fotografem. Ono się nie zmieniło. Dowiedziałam się, że fotografem być niełatwo, ale to bardzo interesujący zawód. Spodobało mi się również w telewizji. Tam zobaczyliśmy pracę dziennikarzy, operatorów dźwiękowych. Było bardzo ciekawie, zachwycająco.

 

Alina Dębicka, organizatorka „Chcę, mogę, będę!”, uczestnik projektu Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych, członek ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej:

 

– Podczas projektu staraliśmy się przybliżyć uczniów do ich marzeń. Uważam, że wszystko, o czym marzymy, może się spełnić. Właśnie to starali się pokazać i wyjaśnić dzieciom przedstawiciele poszczególnych zawodów. Najważniejsze to marzyć i działać, starać się, a nasze wysiłki na pewno zaprocentują. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Fundacją Sempre a Frente oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

„Chcę, mogę, będę!” realizowano w toku IV etapu projektu Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych prowadzonego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i we współpracy z Fundacją Sempre a Frente w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.

Społecznymi partnerami projektu „Chcę, mogę, będę!”, którzy udzielali konsultacji, użyczyli pomieszczenia na wystawę zdjęć i prezentację filmu, były: Ogólnokształcąca Szkoła Specjalna z Internatem nr 1 dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Żytomierzu, Rada Obwodowa oraz Biblioteka Obwodowa dla Dzieci. Umowę o partnerstwie podpisano 1 października 2015 roku.