Dnia 22 października br. w Domu Polskim odbył się konkurs recytatorski dla uczniów Sobotnich Kółek Twórczych. Dzieciaki rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej (uczniowie 2-5 klasy) i starszej (uczniowie 6-9 klasy). Tym razem dominująca była poezja Juliana Tuwima, ale nie zabrakło i Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i Juliusza Słowackiego. Jury konkursy – nauczycieli języka polskiego – Julia Nowicka, Jana Kurnosowa i Julia Bojko.

W młodszej kategorii wiekowej wśród 13 uczestników I miejsce jury przyznało dla Anny Obodzińskiej, które wspaniale zarecytowała „Trudny rachunek” J. Tuwima. Drugim został Eugeniusz Romaniuk z wierszem „Bambo” J. Tuwima. I trzecie miejsce zajęła Aleksandra Minycz, która także wybrała J. Tuwima i pięknie zarecytowała „Dżońcio”.

W starszej kategorii wiekowej z 10 uczestników najlepszą recytacją wykazała się Anna Wolnicka z wierszem J. Brzechwy „Chrząszcz”. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Gołowko, która wspaniale zarecytowała „5 stolic” J. Tuwima. Trzecią pozycję jury oddało dla Aleksandra Nahornogo za recytacje poezji J. Słowackiego „Do Ludwiki Bobrówny”. Specjalną nagrodę za emocjonalność recytacji otrzymał Roman Gerasimow („Zasłuchana…” K. Jurga). Za czułość recytacji odznaczenie otrzymał Aleksy Bołotow („Psałm XXIII” J. Kochanowski).

Zwycięscy i uczestnicy konkursu otrzymały książki od Polskiej Biblioteki Narodowej oraz prezenty i słodycze od Domu Polskiego.

Dom Polski w Żytomierzu