W interesie krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest prozachodnia orientacja Ukrainy – powiedział piątek w dyskusji panelowej podczas X Forum Europa-Ukraina minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister wziął udział w panelu „Kraje bałtyckie i wyszehradzkie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę – dlaczego trudno o jednomyślność?”. Oprócz niego w dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele m.in. Węgier, Czech i Łotwy.

„Musimy to szanować, że Ukraina ma prozachodnią orientację. To leży w naszym interesie, żeby Ukraina była prozachodnia. Musimy szanować, respektować decyzje ukraińskie w sensie geopolitycznym” – powiedział Szczerski.

Jego zdaniem, trzeba „pomagać Ukrainie w budowaniu państwa”. „Ukraina powinna być skutecznym państwem jeżeli chce przetrwać, jeżeli chce sobie zapewnić zorientowanie na Zachód. Dlatego potrzebna jest pomoc ze strony regionu, wspólnoty międzynarodowej” – podkreślił prezydencki minister.

Według niego, sankcje wobec Rosji „nie są narzędziem gospodarczym tylko prawnym”.

„To jest odpowiedź prawna, a nie gospodarcza. Nie możemy oceniać sankcji według efektów, czy skutków gospodarczych. Sankcje są narzędziem prawnym w społeczności międzynarodowej, która działa zgodnie z prawem międzynarodowym w stosunku do państwa, które łamie prawa międzynarodowe. Nie oceniajmy sankcji według względów gospodarczych” – zaznaczył.

W ocenie Szczerskiego, kraje regionu powinny w stosunku do Ukrainy zajmować wspólne stanowisko.

O konieczności jednomyślności mówiła też sekretarz parlamentarny MSZ Łotwy Zanda Kalnina-Lukasevica.

Z kolei wiceprzewodniczący komisji zagranicznej Zgromadzenia Narodowego Węgier Mihaly Balla powiedział, że jego kraj w ostatnich dwóch latach m.in. przekazał na wsparcie Ukrainy 4 mld euro oraz stworzył fundusz stypendialny dla 1000 osób. „Jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była krajem stabilnym” – powiedział Balla.

Przewodniczący komisji zagranicznej Zgromadzenia Narodowego Czech Karel Schwarzenberg, odnosząc się do kwestii sankcji zaznaczył, że w jego kraju mimo, że niektórzy przedsiębiorcy, m.in. producenci rolni, w wyniku sankcji ponieśli straty „nie ma wątpliwości, że sankcje muszą być kontynuowane”.

W X Forum Europa-Ukraina, które odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa, bierze udział ok. tysiąca uczestników. Zorganizowano blisko 40 paneli dyskusyjnych. W sobotę drugi dzień obrad.

Przypomnijmy, że Forum Europa – Ukraina jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Głównym tematem dziesiątego już Forum jest kwestia modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych reform.

Jagiellonia.org / X Forum Europa – Ukraina