Jak podaje Kurier Galicyjski powołując się na portal zaxid.net, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) skasowała 5-letni zakaz wjazdu na Ukrainę, wydany prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie. Zaxid.net dowiedział się o tym od wysokiego urzędnika SBU. Jak podaje źródło, cofnięcie zakazu było możliwe dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Centrum prasowe SBU potwierdziło informację.

Przypominamy, że o włączeniu prezydenta Przemyśla na listę person non grata stało się wiadome 17 stycznia, gdy ukraińskie służby graniczne nie wpuściły Roberta Chomę na teren Ukrainy na przejściu granicznym w Medyce-Szegini. Następnie SBU potwierdziła oficjalnie swoją decyzję, motywując to „udziałem prezydenta Przemyśla w akcjach antyukraińskich i rozpalanie nienawiści pomiędzy narodami”.

Włączenie Roberta Chomy na listę person non grata na Ukrainie wywołało gwałtowną reakcję Warszawy. Polskie MSZ nadesłało oficjalną notę z żądaniem wyjaśnienia takiego kroku, a wiceminister MSZ Polski Jan Dziedziczak podkreślił, że takie działania szkodzą stosunkom polsko-ukraińskim i zagroził bojkotem wspólnych imprez polsko-ukraińskich.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy informację ambasadora Deszczycy o cofnięciu niezrozumiałego zakazu wjazdu na teren Ukrainy prezydenta Przemyśla” – powiedział dziennikarzom Dworczyk, szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą oraz przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej.

– Teraz posłowie PiS będą indywidualnie podejmować decyzje o wyjeździe na Forum. Wiem, że część parlamentarzystów tam się zjawi, ja będę jedną z tych osób, które w Rzeszowie będą obecne – dodał. Zastrzegł, że do Rzeszowa nie dotrą już najprawdopodobniej marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Ryszard Terlecki, którzy mieli być jednymi z gości Forum. – Marszałkowie w Sejmu planują jednak z wyprzedzeniem swoje działania – wyjaśnił polityk.

W czwartek Dworczyk informował, że dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia zakazu wjazdu na Ukrainę prezydenta Przemyśla parlamentarzyści PiS nie zdecydują się na udział w rozpoczynającym się w piątek w Rzeszowie Forum Europa-Ukraina. – Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone – mówił.

Jagiellonia.org / Kuriergalicyjski.com / Zaxid.net