„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…” – słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej kolejny raz stały się faktem. Prawdą jest, że tylko raz można świętować srebrne gody w tak niecodzienny sposób – różnorodnie, wzruszająco, ale też wesoło z nadzieją na przyszłość. Jubileusz 25- lecia działalności Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. Wł. St. Reymonta w Równerm zbiegł się ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Z tego powodu również Dni Kultury Polskiej zostały w całości poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości Ojczyzny. W czwartkowe popołudnie i wieczór 27 września do Równego na Ukrainie przybywali goście z różnych stron Polski, żeby wziąć udział w uroczystościach. Goście zwiedzili miasto, złożyli wizytę w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej, króciutko uczestniczyli w zajęciach języka polskiego. Już w następnym dniu od rana czekały na uczestników niezwykłe atrakcje. Oto wycieczka historyczna i krajoznawcza do Ostroga – miasta, w którym mieszkają i wspólnie działają potomkowie różnych wyznań, kultur i narodów. A ileż tam polskich znaków utrwalonych w nazwiskach, nazwach, budowlach, miejscach pamięci i na uczelni… Spotkanie z Rektorem Akademii profesorem Pasiecznikiem na długo pozostanie w pamięci każdego z uczestników wycieczki.

Wieczorem w Teatrze Dramatycznym w Równem czekała wielka gala na zaproszonych gości i na wszystkich zainteresowanych rozwojem Polskiej Kultury na Rówieńszcyźnie.

Pan Prezes Władysław Bagiński uroczyście powitał licznie przybyłych gości: Pana Piotra Matusiaka, Konsula Konsulatu Generalnego RP w Łucku, Pana Aleksandra Danylczuka, Przewodniczącego Rówieńskiej Rady Obwodowej, delegację z Olsztyna na czele z Panem Janem Bobkiem, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Warmińso-Mazurskiego, delegację z Piotrkowa-Trybunalskiego na czele z Panią Wiesławą Olejnik, Radną Powiatu Piotrkowskiego, Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego im.Wł.St. Reymonta w Piotrkowe Trybunalskim, delegację z Siedlec na czele z Panem Jackiem Grabińskim, Prezesem Oddziału Stowarzyczenia „Wspólnota Polska„ w Siedlcach, delegację z Chrzanowa w Województwie Małopolskim na czele z Panem Ryszardem Sobierajem, Prezesem Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im.rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, księdza Władysława Czajkę, proboszcza parafii św.ap.Piotra i Pawła w Równem i wszystkich , którzy przybyli na uroczystość. Zabrzmiały hymny obu narodów Polski i Ukrainy. Rozpoczął się świąteczny wieczór. Młodzi konferansjerzy – Daniel i Marta- w pięknym stylu po polsku i ukraińsku przypomnieli najważniejsze fakty z historii. Wyeksponowali to, iż Polska zawsze istniała w sercach i umysłach Polaków, niezależnie, gdzie przebywali i mieszkali, pokonywali trudności, walczyli i nigdy nie spoczęli na laurach. Goście przemawiali, zabierali głos, a w każdym słowie brzmiała nuta powagi, dumy i radości.

To dla Ciebie Polsko- Ojczyzno, która powstałaś z popiołów jak Feniks – dla Ciebie ta piękna mowa, uroczysty śpiew. Dla Ciebie Ziemio przodków naszych przesiąknięta krwią – Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie już 25 rok i 100 lat niepodległości.

Prezes Towarzystwa Pan Władysław Bagiński z wdzięcznością i wzruszeniem przyjmował życzenia i każde słowo będące wyrazem sympatii i przyjaźni, gotowości do współpracy polsko-ukraińskiej oraz wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach. Nie zabrakło podarunków, pamiątkowych wpisów do albumów i świeżych polskich kwiatów. Serdeczne życzenia dalszej działalności równie owocnej i pięknej wypełniały scenę teatru, a z widowni płynęły zasłużone brawa.

Druga część wieczoru to już rozrywka na wysokim poziomie. Utwory muzyczne polskie, ukraińskie, europejskie, światowe działały na niemal wszystkie zmysły słuchaczy. Oryginalna choreografia do dzieła Edwarda Grega -„ W grocie króla gór” wywołała podziw i zachwyt. Kwartet smyczkowy wykonał wiązankę polskich utworów. Niektórzy bardzo wrażliwi muzycznie słuchacze przekonywali, że było 25 fragmentów kompozycji muzycznych. Oczywiście był też chóralny śpiew zespołu „Wesoły wieczór”. Usłyszeliśmy „Głęboką studzienkę”, „Ułani, ułani…”, „My Polacy jedna rodzina”. Zespół „Faustyna” wzruszył całą widownię śpiewem pieśni „Orzeł Biały”, ale także rozweselił lżejszym repertuarem np.: „Bije mama”. Następnie przyszła kolej na tańce towarzyskie, nowoczesne w pięknym wykonaniu. Taniec „Wiosenka” zaskoczył , bo tu jesień, pora deszczowa, wietrzna, a „Rusałki” w zwiewnych króciutkich sukieneczkach z mgiełką na ramionach, boso pląsały unosząc się nad ziemią. Ale to nie była pomyłka, wszystko w odpowiedniej porze. To nowe czasy, wiosna w umysłach! Pierwsze dni życia w wolnej, niepodległej Ojczyźnie, chociaż skromnej, biednej, prawie nagiej, ale zwycięskiej. I tak na stulecie Ojczyzny i dwudziestopięciolecie Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie konferansjerzy zapowiadali kolejne występy wszystko na chwałę zwycięzców i wzór dla przyszłych pokoleń. Mocny akcent na zakończenie wieczoru w wykonaniu zespołu rokowego Chi Cha podobał się ogólnie , ale najbardziej młodszej części publiczności. Powiało nowoczesnością – to dobry znak. Nie stójmy w miejscu, celebrujmy pamięć przeszłości, ale sięgajmy po nowe. „Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe…”

Drugi dzień przyniósł nowe przeżycia. Spotkanie integracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym w Aleksandryi umożliwiło nawiązanie nowych znajomości. Oprócz śpiewów i pląsów były opowieści o dawnych czasach. Nie zabrakło polskich potraw: pyszny gorący rosołek, staropolski bigos znakomicie doprawiony i kiełbaski z Polski wszystkim smakowały.

Trzeci dzień to czas pożegnań. Niektórzy wstali już przed wschodem słońca, żeby wyszykować się do dalekiej podróży. Uroczysta Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła odprawiona przez proboszcza napełniła wszystkich duchem nadziei. Jeszcze podziękowania i błogosławieństwo na drogę. Delegacje z Polski udali się na cmentarz, gdzie w ciszy i skupieniu zostali złożone wieńce i kwiaty na grobach poległych żołnierzy z 1920 roku. Jakże to wszystko scaliło się w jedność – pamięć, historia i współczesność, święto i zwykły dzień. Wielki szacunek i podziękowania dla organizatorów oraz wykonawców programu.

Elżbieta Piotrowska nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Równem