4 – 7 października 2018 rok.

W dniach 4-7 października przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowogradzie Wołyńskim odbywały się warsztaty ikonograficzne „Mój Święty Patron”. Szesnastu uczestników wzięło udział w tym niecodziennym wydarzeniu.

Uczestnicy pod opieką ikonografów Huberta Kampa i Aleksandra Pankovets przez całe dnie pracowali nad swoją pierwszą ikoną. Choć sama nauka techniki powstania została ograniczona do przeniesienia podllinijka na zagruntowaną deskę, wykonania pozłoty i malowania twarzy, kursanci mieli wiele pracy wymagającej dużego skupienia. Na samym początku warsztatu mogli oni obejrzeć filmy, które opowiadały o samej technice powstania ikony. Potem sami doświadczyć pracy. Wykonali pozłotę na nimbie ikony, przenieśli na deskę podliinik i namalowali twarz wybranej postaci za pomocą naturalnych ziemnych pigmentów oraz kurzego jajka.

Uczestnicy wybrali sobie do napisania ikony Matki Bożej oraz następujących patronów: św. Anna, św. Wiktoria, św. Mikołaj, św. Małgorzata Maria Alacoque, św. Angelina, św. Jerzy, św. Jan Paweł II, św. Tereska od Dzieciątka Jezus, bł. ks. Józef Stanek, św. Juliana, św. Księżniczka Olga.

Efekty całodziennych zmagań z farbą i niełatwymi metodami laserowania, nakładania farb możemy zobaczyć na fotografiach w galerii umieszczonej na dole strony oraz na żywo w muzeum znajdującym się w Pałacu Kultury im. Lesi Ukrainki w Nowogradzie Wołyńskim. Są zadziwiające! Większość uczestników pierwszy raz miała styczność ze sztuką ikonografii.

Na zakończenie pracy ikony zostały uroczyście przyniesione do kościoła i poświęcone w czasie niedzielnej Eucharystii. Niestety tym razem posiadamy tylko relację fotograficzną. Po warsztatach włamano się do sali gdzie pracowaliśmy i skradziono sprzęt audio na jakim zarejestrowaliśmy video.

Organizatorami warsztatów byli: Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego oraz Fundacja „In Blessed Art” we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowogrodzie Wołyńskim.

Projekt warsztatów współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

www.inblessedartschool.pl