Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził 18 września Kijów, gdzie spotkał się z ministrem obrony Ukrainy Denisem Shmyhalem oraz szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rustemem Umerowem. Podczas wizyty podpisano trzy strategiczne porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie dronów, systemów antydronowych i przemysłu obronnego.

Ukraina jest niesamowitym liderem. W ciągu ponad trzech lat wojny wykonaliście epokowy przeskok w zdolnościach dronowych i antydronowych. Chcemy korzystać z waszej wiedzy i doświadczenia, a także tworzyć wspólne inicjatywy przemysłu zbrojeniowego – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Rozmowy dotyczyły również cyberbezpieczeństwa, rozwoju sztucznej inteligencji i współpracy w ramach misji JTEC NATO–Ukraina w Bydgoszczy. Wicepremier zaznaczył, że Polska chce rozwijać wspólne projekty przemysłowe, w tym spółki typu joint venture i budowę zakładów produkcyjnych.

Do wojny nie wolno się przyzwyczaić – wojna jest zawsze złem. Musimy jeszcze bardziej zacieśnić współpracę, by skutecznie bronić naszych krajów i Europy – powiedział.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy Ścianie Pamięci Poległych za Ukrainę oraz na cmentarzu w Bykowni, gdzie spoczywają ofiary zbrodni NKWD.

Jeżeli coś nas może naprawdę pogodzić i połączyć, to właśnie ziemia, którą spłynęła polska i ukraińska krew. Oprawca był ten sam – zaznaczył szef MON.

Redakcja
Opracowanie na podstawie komunikatu MON