Dnia 21 października 2017r., młodzież z żytomierskiej Szkoły Wiedzy o Polsce przy ZSzP na Żytomierszczyźnie, wraz z prezes p. Natalią Kostecką-Iszczuk, nauczycielem historii p. Robertem Stepaniuk (ORPEG) i opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjno-historyczna na Podole Ukrainy : Kamieniec Podolski, Chocim , Okopy Świętej Trójcy.
Młodzież z niecierpliwością czekała na wycieczkę, i nie na darmo, bo te dwa dni( jak wspominają) były wypełnione przepiękną lekcja historii i patriotyzmu.
Podole to kraina owiana legendą, znana z powieści „Ogniem i mieczem”. I my wybraliśmy się na wycieczkę śladami Wołodyjowskiego. Twierdze w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu zapierają dech w piersiach i jest w nich zapisany kawał historii Rzeczpospolitej Szlacheckiej. W programie również Okopy Świętej Trójcy, gdzie król Jan III Sobieski polecił właśnie tutaj zbudować fortece pod tą samą nazwą.
KAMIENIEC PODOLSKI: od początku Rusi Kijowskiej istniało osadnictwo – pozostałości grodu z IX-XI w.; w XIII w. należy do księstwa halicko-włodzimierskiego; następnie tereny te opanowują Tatarzy; od połowy XIV w. w posiadaniu Wielkiego Księstwa Litewskiego –ród Koriatowiczów, Świdrygiełły – brata Władysława Jagiełły, oraz Księcia Witolda; od 1434 r. Podole wraz Kamieńcem Podolski formalnie przyłączone do Korony Polskiej.
Po przyjeździe do Kamieńca Podolskiego zjedliśmy obfity obiad i zwiedzanie z przewodnikiem zaczęliśmy od Starego Miasta: most Nowoplanowski, baszta Batorego, Wietrzna Brama, , katolicka katedra śś. Piotra i Pawła oraz minaret [pozostałość po meczecie, pomniki Jerzego Wołodyjowskiego i Jana Pawła II], Polski Rynek, ratusz, studnia ormiańska, dawny kościół franciszkanów, kościół i klasztor dominikanów, dzielnica ormiańska: wieża kościoła św. Mikołaja, kościółek pw. Zwiastowania – obecnie cerkiew św. Mikołaja, ormiański rynek, ormiański dom handlowy, budynek ruskiego magistratu, kościół Trynitarzy pw. Św. Trójcy, Wielki Szaniec lub Bastion Ormiański, brama miejska, stary most. – Twierdza Kamieniecka:Stary Zamek; m.in.: bastion św. Anny, Nowa Wschodnia Baszta, Baszta Lanckorońska, Baszta Komendancka, Baszta Różanka, Wielka Baszta Zachodnia – jej wewnętrzna ściana łączy się z Basztą Denną, Baszta Tęczyńska, Lacka, Kołpak oraz Papieska. Nowy Zamek – z dwoma pół bastionami, z umocnieniami ziemnymi, z suchą fosą i kamiennymi wałami, Zespół Bramy Ruskiej. Po powrocie mieliśmy czas na zakwaterowanie i pyszną kolację, a później mieliśmy jeszcze super lekcję historii od samego księdza Romana.
CHOCIM: pierwszy gród od X w., od XIII w. murowany zamek; od XV w. przedmiot sporów i walk między Polską, Mołdawią, a następnie Turcją; najważniejsze wydarzenia to dwie zwycięskie bitwy Polaków z Turkami: w 1621 r. i 1673 r., chocimska forteca: z początków w XIII w., rozbudowana w XV-XVII w., składa się z : tzw. Nowej Twierdzy – wały ziemne, kamienne mury z sześcioma wielobocznymi bastionami z poczt. XVIII w., Stary Zamek z II poł. XV w.: wielki donżon i cztery baszty, drewniana kładka, sucha fosa, dziedziniec zamkowy, studnia, koszary z XVI w., kaplica zamkowa z XV w.
Dalszy ciąg zwiedzania: Przejazd przez: OKOPY ŚW. TRÓJCY: warowna twierdza z XVII-XVIII w. zbudowana na polecenie Jana III Sobieskiego w 1692 r. – umiejscowiona na wąskim przesmyku między Zbruczem a Dniestrem, zachowały się: brama Lwowska i brama Kamieniecka, baszta Pułaskiego, ruiny kościółka Św. Trójcy., który został odbudowany.
Te dwa dni zostaną w naszej pamięci niezapomniane .Gdy wyjeżdżaliśmy ogarną nas smutek , bo nikt z nas nie chciał opuszczać tak szybko tych historycznych miejsc pamięci. Atmosfera, która panowała przez czas wycieczki była fantastyczna. W drodze powrotnej do Żytomierza, rozmawialiśmy i dzieliliśmy się wrażeniami.
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Robert Stepaniuk, nauczyciel historii, kierowany przez ORPEG
WIDEO:
FOTOGALERIA