Jesteśmy świadkami próby odtworzenia „imperium zła” przez dzisiejszych władców Kremla, ale wszelakie próby odtwarzania stalinowskiej strefy wpływów się nie powiodą – oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na bazie wojskowej, gdzie stacjonują wojska amerykańskie w Poznaniu.

W naszej historii bardzo ważną postacią jest prezydent Ronald Reagan. Stany Zjednoczone doprowadziły do tego, że zniknęło pod koniec lat 80. „imperium zła”. Dzięki prezydentowi Reganowi, ale także z dużym udziałem papieża Polaka, dziś świętego Jana Pawła II, „imperium zła” przestało istnieć – podkreślił szef MON.

„Dziś jesteśmy świadkami próby odtworzenia tego imperium, »imperium zła« przez władców Kremla, dzisiejszych władców Kremla. I jesteśmy o tym przekonani, że na zasadzie współpracy, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także na zasadzie bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej, wszelakie próby odtwarzania »imperium zła« się nie powiodą”

– zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślał bardzo silne i ścisłe relacje między Polską i USA. Te relacje są bardzo mocno osadzone w historii obu naszych państw, bliskie relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO – powiedział Błaszczak.

Z kolei dowódca Armii Amerykańskiej w Europie i Afryce gen. Darryl Williams podkreślił, że współpraca polsko-amerykańska „jest wyraźnym sygnałem dla wszelkiego wroga”.

„Chciałbym zapewnić, że jesteśmy gotowi, tutaj, stojąc ramię w ramię z wami […] z pełnym zaangażowaniem i pasją. Serce żołnierza polskiego jest silne, serce żołnierza amerykańskiego jest silne – i razem są niepokonani”

– oświadczył dowódca wojsk sojuszniczych.

Dowódca V Korpusu Armii USA gen. broni John Kolasheski powiedział, że „relacja między naszymi państwami jest również przyjaźnią między naszymi narodami”. Jest ona długotrwała, oparta na wspólnych wartościach i uroczystych zobowiązaniach – podkreślił.

Przypomniał też podstawową zasadę NATO: atak na jednego jest atakiem na wszystkich i dodał, że „prezydent Biden ogłosił podczas szczytu NATO pierwsze stałe stacjonowanie wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, pogłębiając tym samym więzi między naszymi narodami”. Nigdy nie było to ważniejsze niż teraz, po niesprowokowanej agresji Rosji przeciwko Ukrainie – zaznaczył.

Uroczystości były poświęcone nadaniu bazie wojskowej w Poznaniu, gdzie stacjonują żołnierze Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Armii USA, nazwy „Kompleks Wojskowy im. Generała Tadeusza Kościuszki – Camp Kościuszko”.

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce z siedzibą w Poznaniu jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich.

Redakcja według gov.pl