Młodzi członkowie polskich organizacji społecznych z obwodu żytomierskiego wzięli udział w projekcie Wakacyjna Szkoła Liderów, zorganizowanym przez Fundacjęa Sempre a Frente z Lublina oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Żytomierzu. Projekt został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Fundacji Edukacja dla Demokracji w Polsce.

Od 13 do 22 września dwadzieścioro uczestników projektu odkrywało w sobie i rozwijało kompetencje liderskie. Pracując w grupach lub wykonując zadania indywidualne, młodzi mieszkańcy Żytomierszczyzny musieli pokonywać lęki i opanować sekrety udanych występów publicznych.

Współorganizatorzy i trenerzy projektu Eliza Iwan i Mateusz Małyska podkreślają, że był on przede wszystkim twórczym szkoleniem, w trakcie którego wszyscy uczestnicy komunikowali się ze sobą.

Ich pobyt w Lublinie nie ograniczał się do szkolenia. Odwiedzili Teatr NN, gościli w Radzie Miasta Lublin oraz spotkali się z ukraińskimi studentami, którzy obecnie udzielają konsultacji studentom z Ukrainy w zakresie zdobywania europejskiego wykształcenia w Polsce i studiów drugiego stopnia.

Młodzież odwiedziła również Warszawę, gdzie spotkała się z koordynatorem projektów Fundacji Edukacja dla Demokracji Natalią Kertyczak oraz z pracownikiem MSZ RP Piotrem Strusińskim. Ten ostatni opowiedział młodym liderom o projektach, które ukraińscy studenci mogą realizować za granicą (więcej o nich na stronie www.msz.gov.pl). Ponadto uczestnicy Wakacyjnej Szkoły Liderów dowiedzieli się o programie stypendialnym im. Lane’a Kirklanda (więcej na stornie www.kirkland.edu.pl) od jednej z koordynatorek programu Anny Jakowskiej, oraz o wycieczkach i wymianie doświadczeń w ramach programu Study Tours to Poland (więcej na stronie www.studytours.pl), o którym opowiedział dyrektor Mirosław Skórka.

Podczas pobytu w stolicy Polski młodzi liderzy z Żytomierza zwiedzili Stare Miasto oraz najwyższy budynek w Polsce − Pałac Kultury i Nauki. Na jego 30. piętrze, na wysokości 114 metrów, znajduje się taras widokowy, skąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta.

Oto jakie wrażenia przywieźli ze sobą uczestnicy projektu Wakacyjna Szkoła Liderów.

Katarzyna Rozgonowa, członek berdyczowskiego oddziału Związku Polaków Ukrainy: „Poznawać samego siebie nie jest łatwo, tym bardziej wśród ludzi, których się nie zna. Miałam jednak szczęście i poznałam ciekawe i twórcze osoby. Praca trenerów Elizy i Mateusza nie poszła na marne − na koniec szkoły opracowaliśmy własny projekt. Działaliśmy w dobrym zespole, bo choć każdy z nas był inny, to jednak mimo różnych poglądów pokonaliśmy wszelkie sprzeczności i osiągnęliśmy zgodę i jedność w naszych pomysłach.

Przewidziano dla nas również program wypoczynkowy. Szczególne wrażenie wywarł na mnie Teatr NN w Lublinie. Słowa przewodnika »To jest ja NN« do tej pory brzmią mi w głowie. Czasami nieoczekiwane wydarzenia znajdują wyraz w powstaniu niezwykłych miejsc, takich jak Teatr NN, który jest symbolem jedności religii, kultury oraz historii chrześcijańskiej i żydowskiej. Moim zdaniem zadanie świata współczesnego to: uczyć się na błędach przeszłości, pamiętać i szanować tych, którym zawdzięczamy pojawienie się na świecie, tych, o których nikt nigdy więcej nie usłyszy, których wkład w rozwój nie jest dostrzegalny, a jednak jest bardzo ważny.

Zwiedzając Ratusz w Lublinie, spotkaliśmy prezydenta miasta. Prezydent powitał każdego z nas z osobna. Poznaliśmy również człowieka, który codziennie o godzinie dwunastej gra hejnał na trąbce”.

Olga Ilkiewicz, członek Żytomierskiej Obwodowej Społecznej Organizacji Młodzieżowej „Asocjacja Polaków Żytomierszczyzny”: „Biorąc udział w projekcie, miałam konkretny cel – pod koniec nauki stworzyć ciekawy, a co najważniejsze, potrzebny projekt, który można by było wcielić w życie. Otrzymałam jednak o wiele więcej.

Pod koniec szkoły opracowaliśmy realny projekt. Pracowaliśmy w dobrym zespole, udało nam się rozważyć nasz pomysł pod każdym kątem i przemyśleć wszystkie szczegóły. Uważam, że nasz projekt jest najciekawszy, najbardziej niezwykły i po prostu najlepszy! 🙂 Czekam z niecierpliwością na jego realizację.

Organizatorzy przygotowali dla nas dobrze ułożony program – zajęcia przeplatały się z czasem wolnym. Nareszcie spełniło się kilka moich marzeń naraz – odwiedziłam wspaniałą Warszawę i cudowny Lublin. Powiem szczerze, Lublin bardziej mi się spodobał, czuje się tutaj ducha miasta. Oczarowały mnie różnokolorowe stare kamienice, zrobił na mnie wrażenie także Teatr NN. Nie da się tego opisać słowami, warto po prostu zobaczyć to na własne oczy.

Dziękuję też trenerom i współorganizatorom Elizie i Mateuszowi. Każdy z ich projektów zmienia moje życie na lepsze”.

Irena Gołowiznina i Swietłana Jefimiec, członkinie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Żytomierzu: „Ogromne podziękowanie dla trenerów projektu, mistrzom w swoim fachu. Udało im się wysłuchać i usłyszeć każdego, mimo że mówimy i w języku polskim, i w języku ukraińskim. Bardzo się cieszymy, że nasza organizacja tak aktywnie współpracuje z Fundacją Sempre a Frente, każdy nasz wspólny projekt inspiruje do zmiany życia każdego uczestnika. Mamy nad czym pracować, co zmieniać. A najważniejsze, że chcemy to robić. Jako reprezentanci współorganizatora wierzymy, że projekt Wakacyjna Szkoła Liderów da młodzieży możliwość innego spojrzenia na siebie, na kolegów i na cały świat”.

Na koniec Wakacyjnej Szkoły Liderów uczestnicy powinni zrealizować własny projekt. Teraz więc otrzymane informacje i wiedzę aktywnie stosują w praktyce.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Fundacji Edukacja dla Demokracji w Polsce.

W Polsce młodzi liderzy z Żytomierszczyzny jedli polskie jabłka. Mówili, że im smakują. W ten sposób okazali Polakom wsparcie i solidarność, gdyż niedawno Federacja Rosyjska wprowadziła embargo na polskie warzywa i owoce.

Alina Dębicka, uczestnik  projektu, dziennikarka „Głosu Polonii”