13 marca w kinie Ukraina w Żytomierzu odbył się premierowy pokaz filmu „Przedwcześnie ścięta róża” w reżyserii Julii Ogińskiej, o polskim kompozytorze Juliuszu Zarębskim.

Projekcja obrazu zbiegła się w czasie z rocznicą urodzin Juliusza Zarębskiego (28 lutego 1854 r.-15 września 1885r.), wybitnego polskiego kompozytora urodzonego w Żytomierzu. Krótkometrażowy film fabularny w języku polskim „Przedwcześnie ścięta róża” opowiada o losach i twórczości Zarębskiego, którego talentem zachwycał się nawet Franciszek Liszt. Tytuł filmu nawiązuje do krótkiego, ale bardzo owocnego życia muzyka, który mimo że zmarł w wieku 31 lat, zdążył stworzyć około 60 arcydzieł muzyki klasycznej. W wielu z nich słychać motywy ludowe zaczerpnięte z polskiego folkloru. Autorzy obrazu starali się pokazać, że Zarębski, który zmagał się z nieuleczalną chorobą – gruźlicą, doświadczył w swym życiu wielu szczęśliwych momentów.

Premierowy pokaz w kinie Ukraina poprzedził występ Olgi Synyci (skrzypce) i Ireny Kopoć (fortepian), które wykonały jeden z utworów Zarębskiego – „Kołysankę”.

Publiczność dopisała, na widowni byli także honorowi goście: konsul KG RP w Winnicy Krzysztof Rosiński i prezesi organizacji polskich.

Po filmie na scenie pojawiła się ekipa aktorska, którą powitano oklaskami i okrzykami „Brawo”. Konsul Rosiński podziękował administracji Żytomierskiego Koledżu Kultury i Sztuki, a zwłaszcza jego dyrektorowi Mykole Pokropywnemu, za wsparcie młodzieży, która podjęła się nakręcenia filmu o polskim kompozytorze. To pierwsza produkcja na tak wysokim poziomie, która powstała w tym mieście.

Po premierze goście mogli obejrzeć zdjęcia żytomierskiej fotograf polskiego pochodzenia Anny Gołtwiańskiej oraz porozmawiać o filmie o utalentowanym muzyku z Żytomierza.

Pokaz filmu o Polaku Juliuszu Zarębskim był wartościową promocją kultury polskiej w regionie, który może pochwalić się największym skupiskiem osób polskiego pochodzenia na Ukrainie.

Alina Zielińska

Informacja o filmie:

Czas trwania – 25 minut,

Scenariusz i reżyseria – Julia Ogińska (żytomierzanka, laureatka wielu ukraińskich i międzynarodowych konkursów filmowych i fotograficznych, obecnie studiuje na wydziale filmowym Żytomierskiego Koledżu Kultury i Sztuki),

Operator dźwięku – Mikołaj Turowski,

Tłumaczenie tekstów na język polski – Anna Denysiewicz,

W rolach głównych – Jarosław Kuksa, Włodzimierz Gordasiewicz, Anna Listopadzka,

Aktorzy drugiego plany – Maryna Staniszewska, Daria Tyszko.