28 lutego 2015 roku w kościele Bożego Miłosierdzia na Malowance została odprawiona msza święta w intencji patriotów, którzy walczyli o wolną Polskę. Wśród obecnych byli nauczyciele Szkoły Wiedzy o Polsce, ich uczniowie oraz członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej.

1 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żytomierskie Zjednoczenie Szlachty Polskiej postanowiło oddać hołd bohaterom, którzy po II wojnie światowej na zajętych przez ZSRS Kresach Wschodnich do końca walczyli o niepodległą ojczyznę. W tej intencji odprawiono mszę świętą.

Pzed mszą dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce Irena Zagładźko przedstawiła tło polityczne wydarzeń w Polsce w czasie okupacji niemieckiej i po wojnie, kiedy instalowano w niej system komunistyczny. W wyniku porozumień jałtańskich Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego. Przemianowano ją na Polską Republikę Ludową, w której de facto rządził Stalin przy pomocy uległego mu rządu polskiego, NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

Pani dyrektor wytłumaczyła, dlaczego to 1 marca został wybrany przez rząd RP w 2011 roku na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie między godz. 20 a 20.45 strzałem w tył głowy zabici zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość: prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy. Tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej po 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Data ich śmierci – 1 marca 1951 roku – symbolicznie zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej w Polsce, zapoczątkowanej 27 września 1939 roku. Ostatni partyzant, ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (województwo lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? O co walczyli? Dlaczego wyklęci? Kto ich uznał za wyklętych? Dlaczego tak mało o nich wiemy?

− Z tematem Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy zetknęłam się w ubiegłym roku, kiedy razem z uczniami omawialiśmy narodowe święta Polski – mówiła Irena Zagładźko. − O wszystkich świętach wiedziałam i nagle ktoś przeczytał: „1 marca − Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Proszę pani, a kim oni byli?”. Po dokładną informację zwróciłam się najpierw do znajomych, mieszkających w Polsce, i spytałam, czy wiedzą coś na ten temat. Odpowiedzieli, że nie bardzo mogą mi w tym pomóc. Postanowiłam, że poszukam informacji na własną rękę. Jakżeż byłam zaskoczona tym, o czym się dowiedziałam! Byłam zdumiona nieugiętą postawą Wyklętych, ich szlachetnością i honorem. Historia ludzi do ostatniego tchu walczących z systemem komunistycznym o swoją niepodległość odzwierciedla się także w naszej ukraińskiej rzeczywistości. Obecnie naród Ukrainy też walczy o zrzucenie jarzma niewolnictwa i wpływów rosyjskiego agresora o prawo do mieszkania w wolnym europejskim kraju. Bądźmy i my, jak ci Żołnierze Wyklęci, wierni do końca – zaapelowała pani dyrektor.

− Życie i śmierć Żołnierzy Wyklętych jest dla nas, ich następców, przykładem walki i składania najwyższej ofiary życia za wolność i niepodległość państwa demokratycznego − podkreśliła Wiktoria Halicka, nauczycielka ze Szkoły Wiedzy o Polsce.

W imieniu prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natali Iszczuk-Kosteckiej dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, i tutaj, na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, modlili się w intencji dusz polskich patriotów, zamordowanych przez stalinowski reżim rękami Polaków z UB i nieproszonych gości z NKWD.

Irena Zagładźko