W dniach 28-30 czerwca dzieci polskiego pochodzenia mieszkające na Ukrainie wzięły udział w projekcie Moja Bajka o Polsce, w trakcie którego uczyły się tworzyć filmy animowane.

Do Żytomierza przyjechało 35 dzieci z siedmiu miast Wołynia Wschodniego, Podola i Kijowszczyzny: z Żytomierza, Nowogrodu Wołyńskiego, Browar, Połonnego, Korostyszewa, Wołodarska Wołyńskiego i Nowej Borowej. Przez trzy dni, wykorzystując plastelinę, kredki, flamastry i… własną wyobraźnię, pod okiem fachowców odkrywały swoje talenty literackie, plastyczne oraz techniczne. Efektem ich pracy były samodzielnie stworzone bajki o Polsce.

− Szczerze mówiąc, kiedy jechałam do Żytomierza, nie do końca rozumiałam, w jaki sposób będziemy tworzyć animację poklatkową − dzieli się wrażeniami Anna Łysiuk, uczestniczka z Nowogrodu Wołyńskiego. – Wiele dowiedziałam się od animatorów, którzy uczyli nas rysować i podkładać dźwięk do gotowej animacji. To było bardzo ciekawe doświadczenie! Z pewnością długo będę pamiętała te fascynujące warsztaty! Chciałabym z całego serca podziękować organizatorom za wspaniałą zabawę i nabyte umiejętności.

W wolnym czasie dzieci zwiedziły Muzeum Kosmonautyki im. Korolowa, gdzie dowiedziały się o historii podboju kosmosu przez człowieka, poznały ciekawostki z pobytu kosmonautów na orbicie ziemskiej oraz zobaczyły prawdziwy sprzęt kosmiczny. Miały też możliwość spróbować, jak smakuje pizza w Żytomierzu.

W ostatnim dniu warsztatów animatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom projektu dyplomy. Pożegnanie odbyło się przy ognisku, ze śpiewem polskich i ukraińskich piosenek. Wszyscy stwierdzili, że warsztaty zostawiły w ich sercach niezapomniane wrażenia i superwspomnienia.

Projekt Moja Bajka o Polsce zainicjowany przez Fundację Wolność i Demokracja ma na celu propagowanie wiedzy z zakresu tworzenia animacji, wzbudzenie zainteresowania dziecka twórczością, rozwój jego zdolności manualnych, rozbudzenie wyobraźni, kształcenie umiejętności chronologicznego układania relacji z wydarzeń oraz promocję Polski. Został współfinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

Zobacz wideo:

Zobaczcie, jak powstawały nasze bajki o Polsce