Pieczenie staropolskich pierniczków i Spotkanie Opłatkowe wprowadziły uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce w atmosferę świąt.
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i magiczny. W tym roku uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce mieli okazję poznać staropolską tradycję pieczenia świątecznych pierniczków. Przygotowania zaczęły się dużo wcześniej, ponieważ piernikowe ciasto zostało zrobione na 3-4 tygodnie przed świętami. Z ciemnobrązowej masy dzieci wykonały piękne ciasteczka, które potem zdobiły kolorowymi lukrami. Pierniczki świetnie nadają się do powieszenia na choince lub mogą być wspaniałym prezentem dla najbliższych. Jest w nich wiele przypraw, których smak i zapach kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Żeby więcej dowiedzieć się o polskich tradycjach bożonarodzeniowych, 40 uczniów przyszło 28 grudnia do Szkoły Wiedzy o Polsce na dziecięce Spotkanie Opłatkowe.
– Razem z dziećmi uczyliśmy się dzielić opłatkiem, składać życzenia w Wigilię Bożego Narodzenia – mówi wychowawczyni Helena Denysiewicz. – Poznawaliśmy pojęcia związane ze świętami, takie jak choinka, bombki, prezenty, Wigilia, 12 potraw, pierwsza gwiazdka, modlitwa, opłatek, szopka i kolędy. Dzieciom najbardziej spodobała się kolęda „Dzisiaj w Betlejem”.
Na zakończenie wszyscy częstowali się słodaczami i otrzymali drobne upominki.
– Dziękuję za zorganizowane święto dla dzieci, które daje radość i przyczynia się do wychowania ich w duchu pogłębiania więzi rodzinnych i powrotu do tradycji naszych babć i dziadków – podzieliła się wrażeniami jedna z matek.
Helena Denysiewicz,
nauczycielka Szkoły Wiedzy o Polsce