10 kwietnia 2019 r. w Żytomierzu odbyły się uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. W obchodach wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz przedstawiciele KG RP w Winnicy, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, miejscowych władz, duchowieństwa, mediów i polskich organizacji obwodu żytomierskiego.

Wydarzenie rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy m.in. na grobie ojca i macochy I.J. Paderewskiego na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu, jednej z największych i najstarszych polskich nekropolii w Europie.

Delegacja odwiedziła również Dom Polski w Żytomierzu, gdzie spotkała się z prezesami organizacji polskich. Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński spotkali się także z biskupem seniorem Janem Purwińskim w kurii biskupiej w Żytomierzu.

Podczas pierwszej wizyty na Żytomierszczyźnie, Ambasador RP podziękował obecnym na sali prezesom za zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju oraz promowania polskich tradycji, języka, kultury i historii.

Po spotkaniu w Domu Polskim Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz pomnikiem św. Jana Pawła II w Żytomierzu wspólnie z zastępcą Przewodniczącego Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleksija Jasiunieckiego, Sekretarzem Żytomierskiej Rady Miejskiej Natalią Czyż, duchowieństwem oraz członkami polskich organizacji obwodu żytomierskiego.

W ramach uroczystości w kościele św. Zofii otwarto wystawę pt. „Zbrodnia Katyńska”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obchody zakończyła Msza Święta w intencji ofiar.

Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie
Konsulat Generalny RP w Winnicy / Генеральне Консульство РП у Вінниці