23 maja w Żytomierzu odbyło się II Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego. Jego tekst nawiązywał do 95. rocznicy zawarcia sojuszu polsko-ukraińskiego.

Wszyscy ci, którzy chcieli sprawdzić poziom opanowania przez siebie polszczyzny, mogli to zrobić, przystępując do dyktanda „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku”. Jego uczestnicy – 139 osób – zebrani w Żytomierskim Państwowym Uniwersytecie Technologicznym pisali tekst o polsko-ukraińskim sojuszu z 1920 roku, zawartym przez Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Naczelnego Atamana Symona Petlurę.

Najpoprawniej piszącym po polsku okazał się 15-letni Konstanty Warwawryk, i to on otrzymał tytuł mistrza języka polskiego. Wśród zwycięzców znalazła się trójka uczniów Tatiany Świderskiej, nauczycielki Szkoły Wiedzy o Polsce przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. Między innymi w kategorii „najmłodszy uczestnik” nagrodę dostał 11-letni Roman Świderski, syn nauczycielki.

W drugiej edycji Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego, które odbyło się 23 maja w 10 większych miastach Ukrainy: Kijowie, Lwowie, Łucku, Odessie, Żytomierzu, Winnicy, Chmielnickim, Czerniowcach, Kirowogradzie i Charkowie, a także w Dniepropietrowsku, Nikopolu, Krzywym Rogu, Drohobyczu i Gródku Podolskim, wzięło udział ponad 2000 osób.

Organizatorem dyktanda była Fundacja Wolność i Demokracja.