Plan pobytu był bardzo bogaty i ciekawy. Młodzież poznawała Uniwersytet Opolski, m.in. Centrum Medialne, zwiedzała miasto, spotkała się z władzami samorządowymi. Żelaznym punktem programu były codziennie wykłady prowadzone przez pracowników Instytutu Politologii. Ich tematyka była mocno zróżnicowana i dotyczyła wielu dziedzin, od amerykańskich kampanii wyborczych po popkulturę w filmie polskim. Jednym słowem uczestnicy warsztatów czas mieli wypełniony po brzegi.

I chociaż Opole nie rozpieszczało ich ciepłą słoneczną pogodą, byli zachwyceni zarówno klimatem, jak i architekturą miasta. Stolica Opolszczyzny to miejsce czarujące, które nikogo nie pozostawia obojętnym.

– Opole jest bardzo pięknym miejscem, w którym wydaje się, że mieszka głównie młodzież. Z jednej strony to małe miasto, a z drugiej wielkie. To miejsce, gdzie wszyscy są bardzo życzliwi – podzieliła się wrażeniami Waleria Ruban. – Wykładowcy zainteresowali nas swoimi wykładami. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas.

– Bardzo mi się spodobało w Opolu. To bardzo ciekawe miasto – dodała Alina Suchowecka. – Bardzo spodobali mi się wykładowcy oraz zajęcia. Najbardziej zainteresował mnie wykład o popkulturze. W przyszłości chciałabym studiować w Opolu.

Młodzieżą z Ukrainy cały czas opiekowali się studenci Samorządu Studenckiego Instytutu Politologii ze studentką V roku Katarzyną Kałą na czele. Ich pobyt w Opolu został zorganizowany przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego oraz władze miasta Opola.

Irena Zagładźko