Podczas uroczystości do Dnia Miasta Żytomierza miejscowi Polacy razem z przedstawicielami pięciu innych mniejszości narodowych miasta zaprezentowali tradycje oraz kulturę krajów swoich przodków w ramach Multinarodowego Miasteczka a także poczęstowali gości tradycyjnymi potrawami na Festiwalu Twórczości i Kuchni narodowej.

Czesi, Rosjanie, Żydzi, Romowie, Niemcy i oczywiście Polacy. Wszyscy w barwnych strojach narodowych, mówiący w języku ojczystym. Największą diasporą na Żytomierszczyźnie są Polonusy i nic dziwnego, że oni przedstawili swój kraj najbardziej okazale. Ciekawie i kreatywnie podszedł do zadania Związek Szlachty Polskiej (ZSP) – jego członkowie udekorowali specjalne drzewko serduszkami i cukierkami.

Anna Denysewycz mówi, że wszyscy członkowie tej organizacji przygotowywali się do imprezy na placu Gagarina bardzo starannie. Przedstawiciele ZSP, a to głównie osoby w młodym wieku, ubrali się w kolorach polskiej flagi narodowej. W trakcie prezentacji goście zostali poczęstowani faworkami i pączkami – tradycyjnymi przysmakami kuchni polskiej. Bardzo interesującym okazał się również konkurs przysłowi, podczas którego trzeba było wylosować, przeczytać i przetłumaczyć pewien znany wyraz. Ci, którzy dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, dostawali prezenty. Natomiast najmłodsi mieli okazję obejrzeć bajkę „Calineczka” z udziałem ręcznie wykonanych lalek. Wszystkim chętnym akwarelą namalowano na policzkach polską flagę.

Do udziału w Festiwalu Twórczości i Kuchni narodowej dołączył się także burmistrz miasta – Wołodymyr Deboj a także dwie delegacje z Polski – województwa śląskiego i Płocka a także delegacja z Bułgarii.

Stanisław Dąbrowa, członek śląskiego samorządu mówi, że ich delegacja przyjechała do Żytomierza w celu podpisania porozumienia w sprawie współpracy obydwu jednostek administracyjnych Ukrainy i Polski. O nawiązaniu współpracy wspomniała również pani Małgorzata Białecka (Kierownik Oddziału Współpracy z Zagranicą i Turystyki w Płocku) oraz dodała, że Żytomierz to piękne i gościnne miasto.

Goście dołączyli się do degustacji potraw, i wspólnie zaśpiewali kilka polskich piosenek narodowych.

W ciepłej i przyjaznej atmosferze minęło spotkanie Polaków z kraju z Rodakami z Kresów byłej I Rzeczypospolitej.

 Alina Zielińska

 

 

Wyróżnienie od Prezydenta Żytomierza

Prezydent Żytomierza Wołodymyr Deboj podziękował Związku Szlachty Polskiej za aktywny udział w obchodach 1129-tych urodzin miasta

11 września 2013 roku odbyło się uroczysta narada, podsumowująca obchody Dnia Miasta w Żytomierzu. Na nią zostali zaproszeni żytomierzanie, którzy dołożyli wszelkich starań, zarówno fizycznych, jak i moralnych oraz finansowych, do świętowania 1129-lecia założenia miasta Żytomierza. Prezydent miasta Wołodymyr Deboj podziękował wszystkim za aktywny udział w przygotowaniu i realizacji uroczystości i oznakował dyplomami najlepszych uczęstników.

„Dzięki Wam, w tym roku mieliśmy godne obchody Dnia Miasta. Święto miasta – to dzień, w którym okazujemy szacunek i cześć dla naszej małej ojczyzny – naszego rodzinnego Żytomierza. I właśnie dzięki Państwu, dzięki ludziom, którzy zgodzili się pomóc zorganizować obchody, Dzień Miasta odbył się na najwyższym poziomie. Dziękuję wam wszystkim, bo bez Państwa udziału Dzień Miasta nie byłby na tyle jaskrawym”, – podziękował burmistrz Żytomierza.