7 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie doszło do spotkania sekretarza stanu, szefa Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy Adama Kwiatkowskiego oraz członka Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Rafała Dzięciołowskiego z Polakami z Ukrainy.

Spotkanie dotyczyło polskiej mniejszości na Ukrainie. Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org Włodzimierz Iszczuk oraz członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzy Wójcicki przedstawili podsumowanie konferencji oświatowej poświęconej polskiemu szkolnictwu na Wschodzie, która odbyła się dzień wcześniej w Senacie.

Adam Kwiatkowski interesował się sytuacją Polaków mieszkających na Ukrainie. Rafał Dzięciołowski mówił o dialogu historycznym między Polską a Ukrainą, o trudnych kwestiach w historii obu państw. Włodzimierz Iszczuk podniósł kwestię odradzania się polskiej tożsamości i pamięci narodowej, konieczności kontynuacji polsko-ukraińskiego pojednania, porozumienia i popularyzacji idei Międzymorza nawiązującej do polityki Józefa Piłsudskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. Jerzy Wójcicki opowiedział o sukcesie polskiej mniejszości w Winnicy, dzięki której nadano jednej z ulic imię Jana Pawła II, oraz podkreślił, że Polacy mieszkający w tym mieście aktywnie wspierają walkę ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim kilkakrotnie przewijało się hasło „Za wolność naszą i waszą” w kontekście wykorzystania przykładu polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego z 1920 roku jako wzorca pozytywnych relacji narodu polskiego i ukraińskiego.

Po godzinnym spotkaniu, na które Adam Kwiatkowski przybył wprost z Watykanu, gdzie brał udział w uroczystości kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marii Elżbiety Hesselblad, Polacy z Ukrainy utwierdzili się w przekonaniu, że historyczna ojczyzna nie ma zamiaru zmniejszać wsparcia dla strategicznego partnera, którym jest dla Polski Ukraina, a interesy rodaków mieszkających w tym kraju są na liście priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

 

Jerzy Wójcicki