Z 5 po 14 lipca grupa ze Szkoły wiedzy o Polsce przy Zjednoczeniu Szlachty polskiej oraz ze Szkoły sobotnio-niedzielnej im. J. Jakubowskiego przy Polskim stowarzyszeniu im. Juliana Lublińskiego z Nowogradu Wołyńskiego wzieli udział w II turnusie wakacyjnym dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą i realizowany Fundacją  Wolność i Demokracja.

Program pobytu bardzo ciekawy i bogaty. Każdego dnia uczestnicy mieli zajęcia z języka polskiego, historii i kultury, wieczorem lączyli się w grach zespołowych i integracyjnych.

Największe wrażenie sprawiły widoki polskich Tatr i spływ Dunajcem.

Nasza grupa zrobiła piękną prezentacje regionu czytając wiersze Lesi Ukrainki w języku polskim.

Uczestniczy wyjazdu zostali bardzo wzbogaceni i szczęśliwi.

„To była moja pierwsza podróż do Polski. Wszystko było po prostu super, niesamowite piękno tego miejsca, nowi przyjaciele, wspaniali nauczyciele … Wszyscy mieliśmy okazję zanużyć sie  w polską kulturę i tradycji. Bardzo podobały mi się lekcje z języka polskiego i sportu. Czekam z niecierpliwością następnego wyjazdu. Dziękuję za wszystko!”. Dmytruk Waleria

„Wyjeżdżając na wakacje zawsze czegoś oczekuje. I jak miło, gdy te oczekiwania zostaly sprawdzone. To, co stało się tym razem! 9 niezapomnianych dni w wygodnych apartamentach z wspaniałymi ludźmi i w otoczeniu pięknej natury! Osobliwością tego turnusu byly nasi nauczyciele i opiekunowie, którzy starali się, żeby my czuli się jak w domu. Pyszne polskie dania, ciekawe wykłady języka polskiego i historii, wycieczki – to wszystko dodało motywacji więcej  poznawać  polską historie i kulturę i chęć bywać  tu częściej. Mam nadzieję, że nie jest to moja ostatnia podróż do tych wspaniałych miejsc”. Uliana Wasylenko.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania Fundacji Wolność i Demokracja za organizację takiego niesamowicie ciekawego wyjazdu. Nowa wiedza, doświadczenia i wrażenia, którymi wzbogacił się każdy uczestnik, będą wielką motywacją do nauki języka ojczystego i jest dobrą inwestycją w rozwój osobistości każdego młodego Polaka, który uczestniczył w tych fascynujących koloniach.

Jagiellonia.org