W dniach 13-14 czerwca w kompleksie historycznym „Zamek Radomyśl”odbył się drugi już festiwal chopinowski na świeżym powietrzu.

Kompleks Historyczno-Kulturalny „Zamek Radomyśl” stanowi wspaniałą scenerię dla rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Chopina pod gołym niebem” gości tu już po raz drugi. Dla pianistów przygotowano osłoniętą namiotem scenę ustawioną na wysepce w zamkowym parku.

Za fortepianem zasiedli ukraińscy i polscy muzycy, między innymi laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fortepianowych Jacek Kortus z Polski, solistka Filharmonii Narodowej Ukrainy Inna Poroszyna i ukraińska pianistka klasyczna Tetiana Szafran. Najmłodszymi wykonawcami byli Włodzimierz Maksymczuk i 8-letni Anton Labik-Proniuk.

Na pytanie: „Czym dla pana jest muzyka Chopina?”, Jacek Kortus odpowiedział, że to tak, jakby go zapytać: „Czym jest wiara w Boga”.

– Pomysł stworzenia festiwalu przyszedł mi do głowy blisko 15 lat temu podczas mojego pobytu w Warszawie – powiedziała gospodyni Kompleksu Historyczno-Kulturalnego „Zamek Radomyśl”, Olga Bohomolec. – Tam, w parku na wolnym powietrzu, odbywał się właśnie taki festiwal. Zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Przez te 15 lat marzyłam, aby zorganizować identyczny festiwal na Ukrainie, żeby można było rozkoszować się muzyką wielkiego kompozytora, siedząc pod gołym niebem.

Olga Bohomolec podziękowała licznie przybyłym na festiwal oraz wszystkim tym, którzy w tej chwili bronią spokojnego nieba nad Ukrainą i dzięki którym inni mogą słuchać przecudnej muzyki w Radomyślu. Jej zdaniem, mimo że mody w muzyce się zmieniają, ta klasyczna jest odwieczna. A taka jest właśnie twórczość Fryderyka Chopina.

– Europa musi zaczynać się w sercu każdego człowieka, od jego szacunku do miejsca zamieszkania. Jeszcze dziewięć lat temu tu, gdzie jest zamek, był śmietnik i ruiny, długo trwała jego odbudowa i rekonstrukcja. Przez ostatnie trzy lata zwiedziło go ponad 100 tys. osób. Bardzo bym chciała, żeby w taki sam sposób, jak odnowiliśmy zamek, zostało odnowione nasze państwo. Skoro marzymy o tym, żeby kiedyś znaleźć się w Europie, to musimy pamiętać, że Europa zaczyna się od podniesienia papierka z ziemi i wyrzucenia go do kosza, od tego, żeby być odpowiedzialnym za swoje obowiązki – zauważyła Olga Bohomolec.

Goście festiwalu mieli też okazję zwiedzić Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, jedną z największych atrakcji kompleksu historycznego „Zamek Radomyśl”. W jego zbiorach znajduje się ponad 5 tys. unikalnych ikon ze wszystkich zakątków Ukrainy oraz dawne przedmioty codziennego użytku z drewna i wierzby, takie jak łodzie kozackie, kołyski, skrzynie, ule czy dzbany. Odwiedzili także papiernię, gdzie obejrzeli, w jaki sposób i z czego nasi przodkowie produkowali papier.

II Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Chopina pod gołym niebem” został zorganizowany przy wsparciu Ambasady RP na Ukrainie, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz firmy Yamaha. Organizatorzy planują przeprowadzać go corocznie.

W tym roku dochód ze sprzedaży biletów został przeznaczony dla rodzin poległych podczas rewolucji godności oraz żołnierzy zabitych na wschodzie Ukrainy.

Alina Dębicka