Bigos, pieczony karp, pączki z dżemem truskawkowym, serniki i inne specjały polskiej kuchni narodowej czekały na osoby, które przyszły 16 listopada w okolice katedry św. Zofii. Tego dnia w ramach obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Żytomierzu odbyło się wiele imprez.

Jednym z ważniejszych wydarzeń zorganizowanych w Żytomierzu z okazji Święta Niepodległości Polski była wystawa fotograficzna „Moje polskie korzenie”. Na jej pomysł wpadła Olena Denysiewicz. Zobaczyła na stole w katedrze, gdzie ludzie zostawiają rzeczy dla biedniejszych parafian, stare zdjęcie Pomyślała, że zapewne kryje się za nim ciekawa historia. Uznała, że każdy powinien zainteresować się przeszłością swojej rodziny, własnymi korzeniami. Zachęciła swoich kolegów, by poszperali w domowych archiwach i wyszukali ciekawe fotografie.

Na placu przed katedrą św. Zofii odbyła się inna wystawa − prac dziecięcych ze Studia „Switłycia”. Ci, którzy przyszli ją obejrzeć, mogli też wziąć udział w quizie na temat historii Polski i obecnej sytuacji w kraju. Za poprawną odpowiedź każdy otrzymał nagrodę.

Po rozrywce intelektualnej chętnych czekała uczta dla oka. Dzieci ze Szkoły Wiedzy o Polsce zatańczyły na placu przed katedrą polskiego poloneza. Dla tej młodzieży był to pierwszy występ przed tak dużą widownią. Ich starania zostały nagrodzone oklaskami wdzięcznej i zachwyconej tak pięknym tańcem publiczności.

− Nauka tańca przebiegała bardzo sprawnie, dzieci chętnie uczyły się naszego tradycyjnego poloneza. W ciągu trwających przez dwa tygodnie żmudnych zajęć udało nam się przygotować dobry występ – oceniła starania podopiecznych choreograf Anna Mokina.

Niezapomniane wrażenia zostawiły w pamięci żytomierzan wieczorne występy kameralnego Chóru im. Juliusza Zarębskiego oraz Solistów Polesia podczas koncertu, który odbył się w kościele św. Jana z Dukli.

Głównym organizatorem i fundatorem obchodów Święta Niepodległości Polski była Żytomierska Obwodowa Młodzieżowa Społeczna Organizacja „Związek Szlachty Polskiej”.

Jak podkreśla Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”: − Mogę z całą pewnością powiedzieć, że Polska od czasu zdobycia przez Ukrainę niepodległości jest najbardziej konsekwentnym sojusznikiem tego państwa. Podczas rewolucji godności polscy dyplomaci wiele zrobili na rzecz pomocy braterskiemu narodowi ukraińskiemu na arenie międzynarodowej. Obecnie Polska stoi na straży interesów suwerenności i niepodległości Ukrainy w europejskich, euroatlantyckich i innych strukturach, potępiając zewnętrzną agresję przeciwko Ukrainie. Polski naród jest prawdziwym braterskim narodem narodu ukraińskiego.

Inicjatorem obchodów Święta Niepodległości Polski była młodzież ze Związku Szlachty Polskiej. Młodzi Polacy gotowali w swoich domach przepyszne dania kuchni polskiej, szukali i przywozili zdjęcia na wystawę „Moje polskie korzenie”, angażowali rodziców do transportu dzieci na zajęcia nauki poloneza. W ten sposób chcieli zademonstrować swoją miłość do kraju przodków. Robili to wszystko, by Święto Niepodległości pokazało jedność Polaków Żytomierza.

Alina Dębicka,  Anna Denysiewicz