W sobotę 31 stycznia w żytomierskiej kawiarni Kawomania odbył się pokaz polskiego filmu „Miasto ’44” w reżyserii Jana Komasy.

Blisko 30 młodych mieszkańców Żytomierza skorzystało z zaproszenia Żytomierskiego Zjednoczenia Szlachty Polskiej na kolejny seans filmowy w kawiarni Kawomania. Tam oglądali film o powstaniu warszawskim „Miasto ’44”. Obraz Jana Komasy pozwala widzom poczuć atmosferę tamtych dramatycznych 63 dni, podczas których powstańcy, nie ulegając próbom złamania ducha oporu, bohatersko walczyli z bronią w ręku przeciwko uzbrojonym po zęby Niemcom. W tym samym czasie wojska rosyjskie stały po przeciwnej stronie Wisły i biernie przyglądały się wykrwawiającemu się powstaniu, odwlekając w nieskończoność udzielenie wsparcia.

Przed początkiem projekcji Wiktoria Mydzyn, organizatorka pokazów filmów polskich, opowiedziała o „Mieście ’44”. − Dzieło Jana Komasy jest opowieścią o młodym człowieku, Stefanie Zawadzkim, którego los rzuca w wir powstania. Chłopak wstępuje do oddziału, z którym przechodzi szlak bojowy zgrupowania »Radosław« − z Woli przez Starówkę, Śródmieście do Czerniakowa. Po drodze doświadcza koszmarów wojny − zaznaczyła.

Akcja „Miasta ’44” rozpoczyna się na długo przed wybuchem zrywu 1 sierpnia 1944 roku. Jego młodzi bohaterowie próbują żyć normalnie mimo trwającej okupacji niemieckiej. Wybuch powstania stawia ich w całkiem nowej sytuacji, w której muszą szybko dorosnąć.

− To bardzo dobry film, świetne zdjęcia i efekty. Nie wszystko do końca zrozumiałem, ale ogólnie bardzo mi się spodobało − podzielił się wrażeniami Sergiusz Ilczenko.

Na projekcję „Miasta ’44” przyszli prezes Zjednoczenia Natalia Kostecka-Iszczuk, nauczyciele i uczniowie sobotnio-niedzielnej Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy ŻOMPO, studenci kursów językowych i wszyscy ci, którzy interesują się językiem polskim i kulturą Polski. Widzowie bardzo uważnie oglądali dzieło Komasy i byli zachwyceni grą aktorów.

Na podstawie scenariusza filmu Marcin Mastalerz napisał powieść, w której rozwija i tłumaczy wiele filmowych wątków. Książka została zaprezentowana dwa tygodnie przed premierą „Miasta ’44”. Publikację wzbogaca ponad 120 fotosów z filmu oraz dołączona płyta DVD zawierająca kulisy realizacji dzieła.

Sobotni seans był już trzecim pokazem filmu polskiego zorganizowanym przez ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej w żytomierskiej Kawomanii. Jej właściciel chętnie użycza tzw. art-kawiarni na potrzeby różnych wydarzeń kulturalnych. Wiktoria Mydzyn ustaliła z kierownictwem kawiarni, że seanse będą się odbywały regularnie co miesiąc.

Anna Denysiewicz, Alina Dębicka